Materiał Partnera

Problemy z odzyskaniem należności za fakturę? Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego!

Problemy z odzyskaniem należności za fakturę? Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego!

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się nie tylko ze sporą odpowiedzialnością, ale także z dużym ryzykiem. Jak się okazuje, terminowe uzyskanie należności za sprzedany towar lub wykonaną usługę to problem, który dla przedsiębiorców jest zjawiskiem dość powszechnym. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, jednym ze sposobów poradzenia sobie z nieuczciwym kontrahentem jest skorzystanie z usług radcy prawnego. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Skąd biorą się problemy z płatnościami?

W przypadku transakcji realizowanych przez większość osób każdego dnia, czyli np. w sklepach, płatność za zakupiony towar wykonywana jest natychmiast za pomocą karty lub gotówki. Jeśli natomiast chodzi o operacje finansowe pomiędzy firmami, to cała sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj można spotkać się z tzw. odroczonym terminem płatności. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że na zasadzie zaufania klient kupujący towar lub usługę, otrzymuje kilku- lub kilkunastodniowy termin, w którym może uregulować swoje zobowiązanie.

Jak podkreślają radcy prawni  firmy M&M Biuro Legalizacji Pobytu Cudzoziemców Sp. z o.o.– choć mechanizm ten z pewnością można uznać za sprawdzony, to bywa on jednak dość ryzykowny. Niestety – wciąż nie brakuje nieuczciwych kontrahentów, którzy w sposób celowy próbują wymigać się od płatności. Wbrew powszechnej opinii odzyskanie pieniędzy wcale nie należy do zadań łatwych. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?


Odzyskiwanie należności z tytułu niezapłaconych faktur to skomplikowany proces, który wymaga wykorzystania odpowiednich procedur. W pierwszej kolejności właściciel przedsiębiorstwa musi wystawić wezwanie do zapłaty. Jeżeli działanie to nie przyniesie pożądanych rezultatów, należy przygotować kolejny istotny dokument, czyli wezwanie przedsądowe. W międzyczasie mogą być prowadzone negocjacje dotyczące polubownego załatwienia sprawy. Jeśli jednak żadne z podjętych działań nie spowoduje, że dojdzie do uregulowania przeterminowanej płatności – dopiero wtedy można skierować postępowanie na drogę sądową.

To z kolei wymaga doskonałego przygotowania – w tym m.in. zebrania materiału dowodowego. Jak zatem wyraźnie widać koniecznych do zrealizowania zadań jest naprawdę wiele. Rzadko kto dysponuje na tyle usystematyzowaną wiedzą z zakresu prawa handlowego, aby samodzielnie poradzić sobie z problemem. Dlatego też, aby dochować niezbędnych procedur oraz przyspieszyć cały proces, warto poprosić o pomoc doświadczonych radców prawnych, którzy zadbają o kompleksowy wymiar obsługi.


Opracowanie:
Warszawa, Marszałkowska 9/15 lok. 64A
tel. 735 460 057
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz