Materiał Partnera

Problem z brakiem słupków granicznych na działce – jak go rozwiązać?

Problem z brakiem słupków granicznych na działce – jak go rozwiązać?
Kiedy zamierzasz ogrodzić swoją posesję lub kupujesz działkę, kluczową kwestią jest odszukanie słupków granicznych, dzięki którym wiadomo dokładnie, gdzie przebiegają jej granice. Niejednokrotnie zdarza się, że znaki graniczne bywają samowolnie przesuwane, przykrywane grubą warstwą ziemi lub gęstych zarośli, co uniemożliwia grodzenie terenu. Co w takiej sytuacji należy zrobić i do kogo się zwrócić? Z pomocą przyjdzie Ci doświadczony geodeta.

Usługa geodezyjna, taka jak wznowienie znaków granicznych polega na tym, że na działce dokonywana jest wizja lokalna geodety oraz nowe pomiary gruntów. Nie musisz zatem występować do starostwa ani gminy o wydanie zgody na tego typu prace, jeśli istnieją już mapy zawierające informacje na temat lokalizacji starych słupków. Jeżeli natomiast nie ma żadnych wskazówek, gdzie należałoby szukać znaków granicznych, trzeba zawnioskować o rozgraniczenie do stosownych organów.

Znaki graniczne – co to jest?

Co można uznać za znak graniczny? Precyzyjna definicja znajduje się w Rozporządzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości. Według tego aktu jest to: znak wykonany z trwałego materiału umieszczony w punkcie granicznym lub trwały element zagospodarowania terenu znajdujący się w tym punkcie. 

W praktyce słupki graniczne wykonywane są zazwyczaj z betonu, rzadziej z kamienia, cegły lub plastiku. Jeśli na Twojej działce nie ma już po nich śladu, należy zgłosić się do firmy takiej jak GeoProjekt, która ustali położenie znaków na postawie dokumentacji kartograficznej, ksiąg wieczystych oraz pomiarów na miejscu. Geodeta wykona też aktualizację  danych i sporządzi stosowny protokół na potrzeby dalszych działań.

Sytuacje sporne

Bywa, że wznowienie znaków granicznych nie należy do zadań łatwych, najczęściej ze względu na brak porozumienia z sąsiedztwem. Podstawą do orzekania o przebiegu granic działek jest oczywiście dokumentacja i pomiar geodety, jednak w niektórych przypadkach, gdy brakuje precyzyjnych danych, dochodzi do postępowania rozgraniczeniowego dwuetapowego: w urzędzie oraz sądzie rejonowym.

Nieocenioną pomoc w trakcie sporów o lokalizację znaków granicznych działek stanowi zawsze sprawdzony, miejscowy geodeta, który podpowie Ci, jakie kolejne kroki formalne należy podjąć oraz sporządzi dokumentację na potrzeby całego postępowania, by zaoszczędzić Twój czas i nerwy.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz