Materiał Partnera

Problem stomatologiczny psów ras miniaturowych

Problem stomatologiczny psów ras miniaturowych

Psy ras miniaturowych takie jak np. yorkshire terrier, pomeraniany, pudle czy maltańczyki łączy między innymi podobne uzębienie, czyli nieco problematyczne uzębienie oraz przypadłości z tym związane. Z uwagi na ten fakt, w chwili stania się właścicielem takiego szczeniaka, warto szczególnie zainteresować się tematem wizyt u stomatologa zwierzęcego. Kiedy należy koniecznie udać się na wizytę z naszym psem do tego specjalisty? O tym piszemy w artykule.

Czym są przetrwałe zęby mleczne?

Temat wizyt u stomatologa weterynaryjnego jest nierzadko nieco zaniedbywany przez właścicieli psów, także tych ras miniaturowych. Niestety, równie często ma to swoje przykre konsekwencje w późniejszym czasie. Zresztą sytuacja ta wygląda podobnie, jak u ludzi i wniosek jest także ten sam: nie warto zwlekać z wizytami u stomatologa lub stomatologa weterynaryjnego. Trzeba także wybrać się na pierwsze takie spotkanie odpowiednio wcześnie. Jeśli chodzi o psy ras miniaturowych, to gdy osiągają one około kilka miesięcy, następuje u nich wymiana zębów. Niestety, dla tego typu psów charakterystyczne są problemy z przetrwałymi zębami mlecznymi, czyli takimi, które nie wypadły pomimo, iż ich stałe odpowiedniki już się wyrżnęły.

Pozostałe zęby mleczne u psa — co robić?

Jeśli dojdzie do tego typu problemu u naszego psa, to należy bezzwłocznie udać się wizytę do rzetelnego stomatologa weterynaryjnego specjalizującego się w opiece nad zwierzętami domowymi takiego jak Jerzy Dorenda i Piotr Lorek prowadzący Przychodnię Weterynaryjną w Zawierciu, bowiem trzeba tu będzie jak najszybciej przeprowadzić ekstrakcję chirurgiczną zębów mlecznych. Dlaczego? Otóż, wielopokoleniowe zęby w jamie ustnej naszego psa mogą spowodować takie przesunięcie się stałych zębów, że powstaną kłopotliwe, a nawet urazowe wady zgryzu.

Dodatkowo, w tej sytuacji może dojść także do nadmiernego odkładania się płytki bakteryjnej (ze względu na większą powierzchnię zębową), a co za tym idzie do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób przyzębia. W tym miejscu powstaje pytanie, jak rozpoznać, czy mamy już do czynienia z pozostałymii zębami mlecznymi u naszego psa? O tym problemie świadczy chociażby nieodpowiedni tor wzrostu zębów stałych, który nie jest w tym samym miejscu, co linia zębów mlecznych. Należy także pamiętać, aby w żadnym wypadku nie próbować na własną rękę uporać się z tym problemem np. za pomocą podawanych gryzaków, ponieważ może w ten sposób dojść do niezwykle bolesnego dla czworonoga złamania korony zębowej.

Opracowanie:
Zawiercie, Senatorska 34
tel. 32 672 73 40
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz