Problem stomatologiczny psów ras miniaturowych

Psy ras miniaturowych takie jak np. yorkshire terrier, pomeraniany, pudle czy maltańczyki łączy między innymi podobne uzębienie, czyli nieco problematyczne uzębienie oraz przypadłości z tym związane. Z uwagi na ten fakt, w chwili stania się właścicielem takiego szczeniaka, warto szczególnie zainteresować się tematem wizyt u stomatologa zwierzęcego. Kiedy należy koniecznie udać się na wizytę z naszym psem do tego specjalisty? O tym piszemy w artykule.
Czym są przetrwałe zęby mleczne?
Temat wizyt u stomatologa weterynaryjnego jest nierzadko nieco zaniedbywany przez właścicieli psów, także tych ras miniaturowych. Niestety, równie często ma to swoje przykre konsekwencje w późniejszym czasie. Zresztą sytuacja ta wygląda podobnie, jak u ludzi i wniosek jest także ten sam: nie warto zwlekać z wizytami u stomatologa lub stomatologa weterynaryjnego. Trzeba także wybrać się na pierwsze takie spotkanie odpowiednio wcześnie. Jeśli chodzi o psy ras miniaturowych, to gdy osiągają one około kilka miesięcy, następuje u nich wymiana zębów. Niestety, dla tego typu psów charakterystyczne są problemy z przetrwałymi zębami mlecznymi, czyli takimi, które nie wypadły pomimo, iż ich stałe odpowiedniki już się wyrżnęły.
Pozostałe zęby mleczne u psa — co robić?
Jeśli dojdzie do tego typu problemu u naszego psa, to należy bezzwłocznie udać się wizytę do rzetelnego stomatologa weterynaryjnego specjalizującego się w opiece nad zwierzętami domowymi takiego jak Jerzy Dorenda i Piotr Lorek prowadzący Przychodnię Weterynaryjną w Zawierciu, bowiem trzeba tu będzie jak najszybciej przeprowadzić ekstrakcję chirurgiczną zębów mlecznych. Dlaczego? Otóż, wielopokoleniowe zęby w jamie ustnej naszego psa mogą spowodować takie przesunięcie się stałych zębów, że powstaną kłopotliwe, a nawet urazowe wady zgryzu.
Dodatkowo, w tej sytuacji może dojść także do nadmiernego odkładania się płytki bakteryjnej (ze względu na większą powierzchnię zębową), a co za tym idzie do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób przyzębia. W tym miejscu powstaje pytanie, jak rozpoznać, czy mamy już do czynienia z pozostałymii zębami mlecznymi u naszego psa? O tym problemie świadczy chociażby nieodpowiedni tor wzrostu zębów stałych, który nie jest w tym samym miejscu, co linia zębów mlecznych. Należy także pamiętać, aby w żadnym wypadku nie próbować na własną rękę uporać się z tym problemem np. za pomocą podawanych gryzaków, ponieważ może w ten sposób dojść do niezwykle bolesnego dla czworonoga złamania korony zębowej.