Prezent dla nastolatka. Jaką gitarę kupić?

Prezent dla nastolatka. Jaką gitarę kupić?

Jeśli chodzi o wybór prezentów, to nastolatkowi niełatwo dogodzić. Oczywiście zawsze trafionym pomysłem będzie wręczenie mu gotówki, nie mamy jednak pewności, na co nasza pociecha ją przeznaczy. Niezłym pomysłem może okazać się kupno gadżetu elektronicznego, jak smartfon czy gra wideo, tu jednak nastolatek będzie ekspertem i z pewnością niełatwo będzie nam zaspokoić jego potrzeby. A gdyby tak kupić… gitarę?

Gra na instrumentach muzycznych rozwija

Bez dwóch zdań instrumenty muzyczne rozwijają każdego, kto rozpoczyna przygodę z muzyką. Gra na instrumencie wpływa bowiem nie tylko na ogólną wrażliwość muzykującego człowieka, ale też aktywuje niemal wszystkie obszary jego mózgu. Już gdy słuchamy tylko muzyki, nasz mózg intensywnie analizuje dany utwór i jego składowe, jak melodia, harmonia i rytm, błyskawicznie rozkładając go i składając z powrotem w całość. Zaś gdy zaczynamy grać… aktywacja obszarów mózgu jest jeszcze szybsza, następuje jednoczesne pobudzenie obszarów kory mózgowej odpowiedzialnych za widzenie, słyszenie i czynności motoryczne. Szczególnie te ostatnie są niezmiernie ważne – gra na instrumencie wymaga wszak dużej precyzji ruchowej (koordynacja ruchu oko-ręka), kontrolowanej przez obie półkule mózgu. Muzykowanie wzmacnia i rozwija wspomniane funkcje, pozwalając używać ich potem do innych czynności. Do tego wzrasta liczba połączeń neuronalnych pomiędzy półkulami, poprawie ulegają zdolności i funkcje poznawcze: językowe, matematyczne, kreatywne, artystyczne, myślenia abstrakcyjnego, a także szeroko pojęte emocje. I nieważne, czy jest to keyboard, trąbka czy ksylofon. Dlatego właśnie warto zainwestować w kupno instrumentu nastolatkowi.

Gitara elektryczna, gitara akustyczna, gitara klasyczna…

Na początek poznajmy podstawowe rodzaje gitar, będzie nam łatwiej dokonać później wyboru. Informacje te są szczególnie istotne dla osób niemających zbyt wiele wspólnego z muzyką gitarową. W sklepach muzycznych znajdziemy trzy podstawowe modele gitar, które możemy zakupić jako prezent dla nastolatka. Są to gitara akustyczna, gitara elektryczna i gitara klasyczna. Różnią się one od siebie brzmieniem, budową, wykorzystywanymi akcesoriami i techniką gry, choć w zasadzie założenia gry na gitarze są w zasadzie dla wszystkich typów gitar jednakowe. Niekiedy spotkamy się też z terminem gitara basowa, jest to jednak instrument, w podstawie budowy którego, pomimo faktu posiadania progów na gryfie, jest kontrabas.

  • Gitara klasyczna (zwana też niekiedy hiszpańską) to instrument przeznaczony do grania muzyki klasycznej (dawnej), ale używany również do jazzu, manouche,  flamenco i latino, poezji śpiewanej, ballad czy prostego akompaniamentu. Cechuje ją średnich rozmiarów pudło rezonansowe, szeroki i stosunkowo trudny do objęcia, ale wygodny do układania akordów gryf i struny wykonane z nylonu. Na gitarze klasycznej dźwięk egzekwuje się palcami prawej ręki, zaś brzmienie instrumentu jest miękkie i przyjemne dla ucha. Gitara klasyczna to instrument do nauki gry w szkole muzycznej. Jej kupno nastolatkowi jest niezłym pomysłem, jeśli będzie się uczyć grać w szkole, ognisku muzycznym lub interesuje go jeden z powyższych gatunków muzyki. Do kompletu przydatne okażą się stroik do gitary, futerał (miękki lub twardy), zapasowy komplet strun, a także podnóżek (szczególnie dla uczniów szkół).
  • Gitara akustyczna jest instrumentem, przez pryzmat którego często postrzega się gitarę klasyczną. Gitara akustyczna różni się jednak od popularnego klasyka: pudło rezonansowe ma większe, głębsze i zwykle mniej obłe, gryf węższy, mniej komfortowy w łapaniu akordów, za to łatwiejszy w ogólnym uchwycie. Gitara akustyczna ma struny metalowe, które głębiej i mocniej wbijają się w opuszki palców, ale sam instrument dzięki temu brzmi głośniej, dźwięczniej i bardziej czytelnie. Dźwięk egzekwujemy palcami prawej ręki lub kostką. Można do tego celu wykorzystać również charakterystyczne ”pazurki”, nakładane na trzy palce. Jest to instrument szeroko wykorzystywany w muzyce popularnej i folk. Na gitarze akustycznej zagramy pop, rock, jazz, blues, country, bluegrass, poezję śpiewaną i wiele innych gatunków muzyki. Jest częstym wyborem jako tzw. pierwszy instrument, łatwo go też wziąć ze sobą i wyruszyć w podróż, zagrać przy ognisku czy muzykować ze znajomymi. Niezbędne akcesoria to również stroik, futerał, komplet strun oraz kostka do gitary.

  • Gitara elektryczna wreszcie jest instrumentem pochodzącym od gitary akustycznej, ale zupełnie odmiennym konstrukcyjnie. Nie ma pudła rezonansowego, lecz drewniany korpus z przymocowanymi do niego przystawkami: ich cewki zbierają drgania strun jak mikrofon i przy pomocy układu elektrycznego przesyłają do wzmacniacza gitarowego, z którego głośnika wydobywa się dźwięk. Gryf gitar elektrycznych jest wąski, łatwy w chwyceniu i bardzo wygodny w trakcie gry; sprzyja szybkim pochodom, podciąganiu strun oraz dynamicznej grze. Gitara elektryczna również wykorzystuje metalowe struny, jednak nieco inne w budowie niż te do gitary akustycznej. Instrument tego typu sprawdzi się w wielu gatunkach muzyki, a jego zakres pokrywa się w dużej mierze z zakresem wykorzystania gitar akustycznych. W zestawieniu dominować będzie jednak rock i jego pochodne (wszystkie gatunki bazujące na agresywnym lub intensywnym brzmieniu gitary). Gitara elektryczna jest częstym marzeniem nastolatków i jeśli tylko chcą grać – najczęściej ujrzymy ją w ich pokojach na plakatach ulubionych artystów. Jednak granie na niej wymaga już nieco wyrobienia i techniki: najlepiej jest znać podstawowe akordy, dobrze jest też umieć kontrolować wybrzmienie instrumentu przy pomocy prawej i lewej ręki. To wreszcie największa inwestycja pod względem finansowym, wymaga bowiem dodatkowego zakupienia wzmacniacza, paska do gitary i futerału, przydatne mogą okazać się również jakieś efekty gitarowe, stroik, struny oraz kostki. Jest to instrument, który do gry potrzebuje prądu elektrycznego i wzmocnienia, dlatego nie jest tak uniwersalny jak instrumenty o charakterze akustycznym. Sekret jego popularności tkwi jednak w brzmieniu i w samym wyglądzie. Nie ma chyba bardziej ikonicznego instrumenty muzycznego!
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz