Artykuł sponsorowany

Pręty płaskie i ryflowane - charakterystyka

Pręty płaskie i ryflowane - charakterystyka

Pręty znajdują bardzo szerokie wykorzystanie nie tylko w budownictwie. Dzięki nim możliwe jest między innymi zwiększenie wytrzymałości danej konstrukcji oraz jej nośności. W zależności od rodzaju prętów możliwe jest ich użycie między innymi do stworzenia bram, ogrodzeń, balustrad. W produkcji prętów płaskich, czy ryflowanych istotne jest zastosowanie odpowiednich materiałów oraz właściwego sposobu obróbki – wpływa to na jakość prętów oraz ich późniejsze zastosowanie.

Pręty – charakterystyka produktów

Pręty płaskie nazywa się również płaskownikami. Do ich wytwarzania stosuje się wysokiej jakości stal o dużej twardości. Dzięki temu płaskowniki nie odkształcają się oraz zachowują wszystkie istotne właściwości przez bardzo długi czas użytkowania. Dodatkowo płaskowniki cechuje:

  • prostokątny przekrój,
  • płaski kształt.
Płaski kształt wynika ze sposobu wytwarzania, dzięki któremu pręty znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach – np. w mocowaniach przęseł. Odpowiednie połączenie płaskowników, jak również dobranie ich odpowiedniej grubości, umożliwia stworzenie mocnej i wytrzymałej kratownicy. Płaskowniki stalowe wykorzystuje się nie tylko w budownictwie – wyjaśnia ekspert firmy STALKO Sp. z o.o.. Z powodzeniem stosuje się je również w innych konstrukcjach o charakterze przemysłowym, gdzie istotna jest ich wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie wysokich i niskich temperatur – dodaje.

Pręty ryflowane najczęściej produkuje się z wykorzystaniem metody walcowania, przez co uzyskuje się odpowiednią grubość przekroju. Ryflowanie jest sposobem obróbki, który wpływa na powstanie szorstkiej powierzchni na prętach – okrągłych lub kwadratowych. Pręty poddane temu procesowi mają zwiększoną przyczepność, przez co dużo lepiej sprawdzają się jako elementy konstrukcji. Bardzo często wykorzystuje się je jako zbrojenie do betonu, dzięki czemu wykonana konstrukcja zyskuje na wytrzymałości. Pręty ryflowane zalecane są szczególnie przy produkcji:

  • ogrodzeń,
  • stropów,
  • ścian.

Z jakich materiałów wykonywane są pręty?

W przypadku prętów – zarówno płaskich, jak i ryflowanych, elementem wpływającym na ich wytrzymałość jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju materiału oraz sposobu wytwarzania. Wykonuje się je ze stopów stali, jednak konieczne jest zastosowane domieszki innych materiałów. Takie pręty są specjalnie oznaczone. Dla przykładu produkt o znaczniku 34GS ma następujący skład:

  • S oznacza możliwość spawania prętów,
  • G oznacza zawartość manganu w stopie,
  • liczba 34 oznacza zawartość węgla.

Wybierając pręty płaskie lub ryflowane, konieczne jest dopasowanie ich właściwości do przeznaczenia. Odpowiednie dobranie rodzaju produktów wpływa bowiem na jakość wykonywanych prac. Jeżeli dana konstrukcja będzie wymagała spawania poszczególnych elementów, konieczne będzie zastosowanie prętów umożliwiających ten rodzaj prac.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz