Materiał Partnera

Prefabrykacja szaf sterowniczych. Zalety rozwiązania

Prefabrykacja szaf sterowniczych. Zalety rozwiązania

W każdym większym zakładzie produkcyjnym wykorzystuje się wiele maszyn i urządzeń, które wymagają zasilania elektrycznego oraz zastosowania systemów sterowania. Rozmieszczanie wyłączników, sterowników i innych elementów zabezpieczeń czy kontroli stwarzałoby bałagan, powodowałoby usterki i narażałoby pracowników. Do utrzymania porządku wykorzystuje się szafy sterownicze.

Czym jest szafa sterownicza?

Chociaż pojęcie „szafa sterownicza” kojarzy się głównie z zarządzaniem pracą maszyn i urządzeń, jest to element wyposażenia firmy o znacznie szerszym znaczeniu. Umieszcza się w niej bowiem nie tylko sterowniki obiektowe, ale również wszelkie inne urządzenia towarzyszące z dziedziny elektryki, mechaniki, elektromechaniki, a niekiedy również pneumatyki. Podstawę stanowią oczywiście elementy programowalne. Specyfiką szafy sterowniczej jest zgromadzenie w niej elementów, które różnią się parametrami oraz połączenie ich w taki sposób, że są ze sobą kompatybilne. Natomiast do głównych zadań takiego obiektu zalicza się uporządkowanie wszystkich elementów elektrycznych i elektrotechnicznych oraz elektronicznych, zgromadzenie ich w jednym miejscu oraz stworzenie odpowiednich warunków do ich prawidłowej pracy czy bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że sterowniki czy wyłączniki elektryczne mają duże znaczenie dla funkcjonowania całego zakładu. Zamknięta szafa sterownicza ogranicza do nich dostęp osobom niepowołanym.

Czym jest prefabrykacja szaf sterowniczych?

Prefabrykacja jest procesem produkowania większych komponentów zasadniczej konstrukcji poza właściwym miejscem ich lokalizacji. W przypadku obiektów budowlanych może to być odlewanie i łączenie w całość kompletnego modułu budynku. Prefabrykacja szaf sterowniczych to dobór komponentów, wykonanie obudowy i montażu podzespołów w jej wnętrzu poza zakładem, w którym będzie ona funkcjonować. Specjalistą w projektowaniu i tworzeniu takich konstrukcji jest firma Piazap, która oferuje nowoczesne rozwiązania dla przemysłu. Szafy są konstruowane w oparciu o indywidualne projekty, dostosowane do potrzeb i systemu pracy konkretnego obiektu. Konstrukcje są uzupełnione dokumentacją podwykonawczą, która jest niezbędna w przypadku konieczności dokonania zmian funkcjonalnych lub modernizacji szafy.

Zalety wyboru prefabrykowanych szaf sterowniczych

Jedną z zalet, jakie niesie ze sobą prefabrykacja elementów konstrukcyjnych w ogóle, jest znacznie ograniczenie bałaganu, jaki powstaje podczas budowy urządzenia na miejscu jego eksploatacji. Projektowanie, dobór i montaż modułów wymagają czasu oraz precyzji. Konieczne jest też spełnienie wielu warunków, począwszy od zapewnienia odpowiedniej klasy ochrony IP obudowy, po zadbanie o odpowiedni stopień ochrony przed wnikaniem zanieczyszczeń czy wilgoci. W szafach sterowniczych ważne są też oznaczenia, których wykonanie zajmuje wiele czasu. Szafy prefabrykowane są wyposażone w każdy detal, włącznie z tabliczkami znamionowymi i etykietami wyłączników. Wykonanie takich oznaczeń jest żmudne i czasochłonne. Najważniejsze zalety prefabrykacji szaf sterowniczych to:

  • znaczne skrócenie czasu wykonania i montażu,
  • minimalne ograniczenie funkcjonalności zakładu,
  • możliwość zadbania o każdy detal, włącznie z precyzyjnymi oznaczeniami,
  • precyzja i powtarzalność wykonywanych elementów,
  • uniezależnienie montażu od warunków zewnętrznych.

Ponadto, montaż w hali produkcyjnej podczas pracy zakładu oznacza wykonywanie zadań pod presją. To z kolei nie wpływa pozytywnie na jakość gotowego produktu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz