Artykuł sponsorowany

Prefabrykacja szaf sterowniczych

Prefabrykacja szaf sterowniczych

Najlepsze pracownie elektroenergetyczne w Polsce nie tylko zajmują się montażem sieci elektrycznych, telewizji przemysłowej czy też instalacji odgromowej. Ich oferta nie jest także zbudowana tylko z usług pomiarów elektrycznych NN oraz pomiarów termowizyjnych. Wraz z rozwojem technologii szeroko wyspecjalizowane firmy są dzisiaj w stanie zagwarantować klientom zaprojektowanie i montaż systemów aparatury kontrolno-pomiarowej, stworzenie rozbudowanych rozwiązań kontroli dostępu, a także innowacyjnych układów automatyki przemysłowej. W ramach ostatniej usługi prosić można o prefabrykację szaf sterowniczych. Do czego one służą?

Czym są szafy sterownicze?

Szafy sterownicze podobne są do rozdzielnic elektrycznych i elektroenergetycznych. Są to zatem specjalne obudowy metalowe, które pozwalają na zabezpieczenie umieszczonych w nich komponentów automatyki przemysłowej, układów elektrycznych budynku, a także systemów rozdziału mocy. Jak sama nazwa zaś wskazuje, tworzone są one w taki sposób, by w jednym miejscu użytkownik miał dostęp do sterowania różnymi stworzonymi wcześniej sieciami. Ułatwiają one zatem pracę, gwarantując jej pełne bezpieczeństwo. Chronią one także aparaturę przez szkodliwymi warunkami zewnętrznymi oraz przed dostępem do niej osób niepowołanych. Ich wnętrza posiadają również komponenty regulujące poziom wilgotności i temperatury tak, by wszystkie urządzenia mogły działań bez zarzutu.

Podkreślić należy, iż dzisiaj nie można myśleć o automatyzacji budynków oraz o robotyzacji przedsiębiorstw bez wykorzystania szaf sterowniczych. Są one podstawowym podzespołem infrastruktury elektrycznej w aplikacjach przemysłowych różnego typu i przykładem rozwiązań stosowanych w tzw. przemyśle 4.0.

Rodzaje szaf sterowniczych

Szafy sterownicze mogą być zarówno kompaktowe i łączące w sobie zaledwie kilka układów, jak i też mogą być bardzo rozbudowane, gwarantując zarządzanie wieloma sieciami budynku czy technologii produkcyjnej firmy. W konstrukcjach szaf sterowniczych można zatem umieszczać elementy układów sterujących, pomiarowo-kontrolnych, zabezpieczających, regulacyjnych, sygnalizacyjnych oraz zasilających. Prócz podzespołów odpowiedzialnych za zasilanie czy rozdział mocy, w szafie umieszcza się także:

  • sterowniki PLC,
  • panele operatorskie HMI,
  • pulpity sterownicze.

Konstrukcje sterownicze odpowiadają zatem za prawidłowe funkcjonowanie linii produkcyjnych oraz poszczególnych stanowisk. To między innymi dlatego zawsze należy je projektować i tworzyć w zindywidualizowany sposób, na postawie licznych pomiarów oraz po określeniu wszystkich ważnych warunków technicznych. Tak działa właśnie szeroko wyspecjalizowana pracownia ELEKTROMONTER z Koszalina.

Jakie typy szaf sterowniczych prefabrykują takie firmy? Przede wszystkim wyróżnić można szafy modułowe, pojedyncze oraz rozdzielcze. Mogą one montowane być we wnękach i ścianach lub mogą przypominać specjalny monoblok wykonany w metalowej obudowie. Podobnie jak w przypadku serwerowni, ważne jest to, by szafy były montowane w pomieszczeniach o odpowiednich warunkach temperaturowych. Najważniejsze jest też to, aby były one szczelne, odporne na wilgoć i korozję, odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, a także na uderzenia. Projekty szaf muszą opierać się także o szereg branżowych norm i atestów.

Projekt i wykonanie szaf sterowniczych

Projektowanie i produkcja szaf sterowniczych muszą odbywać się w oparciu o zastosowanie wielu standardów elektroenergetycznych oraz tych wyznaczonych przez np. UDT i Prawo budowlane. Przy prefabrykowaniu, czyli uproszczając wytwarzaniu szaf, uwzględnia się klasę ochrony IP, standard wytrzymałości mechanicznej IK, a także regulacje UL, ATEX oraz certyfikatów morskich. Odpowiednio wysoka jakość szaf sterowniczych jest także zachowywania dzięki tworzeniu ich w zgodzie z normami:

  • PN-EN 61439-1:2011: Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Część 1: Postanowienia ogólne;
  • PN-EN 62208:2011: Puste obudowy do rozdzielnic i sterownic niskonapięciowych. Wymagania ogólne;
  • PN-EN 60917-2:2002: Porządek modularny dotyczący rozbudowy konstrukcji mechanicznych dla infrastruktur elektronicznych;
  • PN-EN IEC 62610-2:2018-09: Konstrukcje mechaniczne do urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Zarządzanie temperaturą w szafach zgodnych z serią norm IEC 60297 i IEC 60917. Część 2: Metoda do określenia struktury chłodzenia z wymuszonym obiegiem powietrza;
  • EIA-310-D – standard określający wymagania konstrukcyjne dla szaf, płyt czołowych, otwartych stelaży/otwartych szaf i nośników podzespołów.
Ważne są również normy związane z urządzeniami informatycznymi i telekomunikacyjnymi czy normy dotyczące rodzajów i zastosowania kabli komunikacyjnych. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz