Artykuł sponsorowany

Prawo rodzinne i opiekuńcze – czego tak naprawdę dotyczy?

Prawo rodzinne i opiekuńcze – czego tak naprawdę dotyczy?

Radcy prawni, którzy zajmują się prowadzeniem spraw prawa rodzinnego i opiekuńczego doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie podejście do klientów oraz zapewnienie komfortu psychicznego. W końcu złożenie pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie, uznanie ojcostwa oraz ustalenie władzy rodzicielskiej to sprawy bardzo delikatne, które czasami ciągną się długie miesiące! Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu!

Rozwody – z orzeczeniem o winie i za zgodą małżonków

Jeżeli nastąpił trwały rozpad związku małżeńskiego w sferze uczuć, materialnej i fizycznej, jedynym rozsądnym wyjściem jest rozwód zgodny z przepisami prawa. Warto zapamiętać, że decyzje o rozwodzie może wydać wyłącznie sąd, po stwierdzeniu, że nie wpłynie ona negatywnie na dobro małoletnich dzieci.

Aby przeprowadzić sprawę rozwodową szybko i sprawnie warto skorzystać z pomocy radcy prawnego, na przykład z Kancelarii Radcy Prawnego Marcina Bartkowiaka. Klienci mogą wnieść o rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków, obojga, jak i bez orzekania o winie. Które rozwiązanie jest najlepsze? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zależy to od powodu problemów małżeńskich oraz stanowiska drugiego współmałżonka.

O wyłącznej winie jednego małżonka może przesądzić przede wszystkim przemoc domowa, nadużywanie alkoholu lub zdrada (także zdrada emocjonalna). Skutkiem rozwiązania związku w ten sposób jest możliwość uzyskania alimentów przez stronę pokrzywdzoną. Warunkiem jest pogorszenie sytuacji majątkowej lub niedostatek spowodowany rozwodem.

Sprawy rozwodowe bez orzekania o winie rozwiązują się znacznie szybciej. W tym przypadku każda ze stron może starać się o pomoc finansową od byłego małżonka, ale tylko wtedy, gdy nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb własnymi siłami.

Pozostałe sprawy rodzinne i opiekuńcze

Do pozostałych usług rodzinnych i opiekuńczych świadczonych przez radców prawnych należą:

  • ustalenie ojcostwa,
  • adopcja,
  • podział majątku,
  • ustalenie alimentów i władzy rodzicielskiej.

Rodzic, który samotnie wychowuje dziecko, ma prawo do uzyskania alimentów od drugiego rodzica. Ich wysokość oraz uregulowanie kwestii opieki (ustalenie częstotliwości spotkań, ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej) rozstrzygane są w drodze postępowania sądowego. Chęć zwiększenia już przyznanych alimentów również wymaga złożenia stosownego wniosku, w czym pomoże Ci kancelaria radcy prawnego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz