Materiał Partnera

Prawo jazdy w roku 2019 – co się zmieni?

Prawo jazdy w roku 2019 – co się zmieni?

Jak co roku, także w 2019 pojawia się wiele sprzeczny informacji związanych z kursami oraz egzaminami pozwalającymi na uzyskanie prawa jazdy. Istotne zmiany miały zajść już czwartego czerwca ubiegłego roku, jednak tak się nie stało – Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało tylko o kolejnym już przesunięciu terminu wdrażania kolejnych elementów systemu CEPiK 2.0.

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy w roku 2019?

W poprzednim roku zapowiadano bardzo dużo zmian związanych przede wszystkim z tym, co dzieje się po uzyskaniu prawa jazdy przez osobę, która zda egzamin państwowy. Informacje o aktualizacji przepisów związanych z egzaminami na prawo jazdy oraz samymi kursami okazały się nieprawdziwe – nie musimy obawiać się, że niebawem zajdą w tej kwestii jakieś znaczące zmiany.

Oczywiście warto trzymać rękę na pulsie. Najlepiej poinformowani są zazwyczaj instruktorzy pracujący w ośrodku szkolenia kierowców – takim jak ten prowadzony przez Leszka i Piotra Szafrańskich działający na terenie Komorowa i Pruszkowa.

Nowe zasady dla młodych kierowców

Wspomniane wyżej zasady obejmujące osoby, które dopiero co uzyskały prawo jazdy, miały wejść w życie już w czerwcu ubiegłego roku. W związku z tym, że tak się nie stało, możemy się ich spodziewać w 2019. Jak dotąd nie została wyznaczona żadna konkretna data, więc warto śledzić informacje związane ze zmianami w prawie jazdy.

Do zapowiadanych zmian związanych z młodymi kierowcami należy przede wszystkim ustanowienie okresu próbnego, który ma trwać dwa lata. Wiąże się to z pewnymi istotnymi ograniczeniami – w tym czasie młody kierowca ma jedynie 20 punktów karnych. Okres próbny będzie podlegał wydłużeniu – np. o dwa lata dla kierowców, którzy popełnią dwa wykroczenia stwierdzone mandatem karnym lub prawomocnym wyrokiem sądu. Co istotne, kierowcy z dużą liczbą wykroczeń będą zmuszeni do powtórzenia okresu próbnego.

Poza tym, przez okres ośmiu miesięcy od uzyskania prawa jazdy, świeżo upieczony kierowca nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradzie oraz drodze ekspresowej dwujezdniowej. Ponadto w tym czasie nie będzie możliwe podjęcie pracy jako kierowca. Przez ten czas wymagane będzie używanie zielonego listka – naklejki na szybę jasno informującej, że za kółkiem znajduje się ktoś niedoświadczony.

W czasie pomiędzy 4 a 8 miesiącem po uzyskaniu prawa jazdy młody kierowca będzie musiał podjąć dwa dodatkowe kursy – w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zagrożeń w ruchu drogowym.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz