Materiał Partnera

Prawo jazdy – jak zdać za pierwszym razem?

Prawo jazdy – jak zdać za pierwszym razem?

Egzamin na prawo jazdy dla wielu osób jest bardzo stresującą sytuacją. Pod wpływem napięcia nawet najbardziej pewny siebie kursant potrafi stracić rezon i popełnić dyskwalifikujący go błąd. Jak się przygotować do egzaminu na prawo jazdy? O czym pamiętać, aby nie dać się stresowi i zdobyć upragnione uprawnienia za pierwszym razem? Zapoznaj się z naszymi poradami!

Gruntowne przygotowanie

Warunkiem zdania egzaminu jest solidne przygotowanie – tego elementu nie da się przeskoczyć, więc nie ma co liczyć na szczęście. Dlatego już od początku warto zadbać o odpowiednią intensywność treningu praktycznego.

Na jazdy z instruktorem dobrze jest umawiać się w początkowej fazie często, na przykład co drugi dzień, natomiast później co 3 lub 4 dni. Jest to udowodniony naukowo sposób na utrwalenie informacji i umiejętności.

Jeśli po zakończeniu kursu wciąż czujesz się niepewnie za kółkiem, nie wahaj się i wykup dodatkowe godziny. To doskonała okazja, aby przećwiczyć te elementy, których najbardziej się obawiasz. W zidentyfikowaniu problemów i obszarów, które należałoby poprawić pomoże też dobry instruktor. Warto więc udać się do sprawdzonej szkoły. Taką jest na przykład OSK Przemek Przemysław Rzepski z Nysy. W dniu egzaminu zamiast lekcji z instruktorem „na rozgrzewkę”, lepiej jednak zrelaksować się i odpocząć.

Pozytywne nastawienie i odprężenie

Niemniej ważna jest pewność siebie – jeśli wiesz, że potrafisz dobrze prowadzić samochód, to pokaż to egzaminatorowi. Nie bądź jednak zarozumiały i nie daj się ponieść przedwczesnej radości, jeśli czujesz, że egzamin zbliża się ku końcowi – tego typu momenty często skutkują „wpadkami” spowodowanymi nieuwagą. Pamiętaj również, że wielu egzaminatorów lubi na sam koniec jazdy zaserwować jakąś niespodziankę w postaci na przykład podchwytliwego polecenia. Pozostań więc czujny do samego końca i obserwuj znaki oraz sytuację wokół siebie.

Słuchaj dokładnie poleceń i daj sobie chwilę na zastanowienie się przed przystąpieniem do ich realizacji. Jeśli do egzaminu przygotowywał Cię dobry instruktor jazdy, to z pewnością nie zaskoczą Cię żadne nieoczekiwane sytuacje.

Większość kursantów jako największą przeszkodę w zdaniu egzaminu wymienia stres. Ucz się na ich błędach i postaw na maksymalne odprężenie. Wyśpij się. W razie potrzeby weź wolny dzień i co najważniejsze, nie traktuj egzaminu jako „zła koniecznego”, nie wywieraj sam na sobie presji. Postaraj się podejść do niego jak do kolejnej jazdy z instruktorem, a istnieje większa szansa, że wszystko Ci się uda. Pamiętaj, że codzienne poruszanie się w ruchu drogowym również nie jest pozbawione stresów.

Nie poddawaj się, jeśli masz wrażenie, że egzaminator już uznał test za oblany. Często to tylko złudzenie. Pamiętaj także, że porażka to nie koniec świata – zawsze możesz bowiem podejść do egzaminu kolejny raz.

Oceń artykuł (5)
2.2
Komentarze
Dodaj komentarz