Artykuł sponsorowany

Prawo do obrony w postępowaniu karnym z adwokatem Bartoszem Tiutiunikiem

Prawo do obrony w postępowaniu karnym z adwokatem Bartoszem Tiutiunikiem

Sprawy karne dla osób podejrzanych, oskarżonych i pokrzywdzonych wiążą się ze stresującymi okolicznościami. Nie zawsze samodzielne decyzje podejmowane w toku postępowania mają dla nich korzystne konsekwencje. Możliwość współpracy z pełnomocnikiem – obrońcą lub oskarżycielem posiłkowym – powinna pomóc im w dbałości o swoje interesy. W tym między innymi specjalizuje się kancelaria adwokacka Bartosza Tiutiunika, znajdująca się w Łodzi.

Pomoc prawna w sprawach karnych

W wielu sytuacjach związanych z prowadzonym postępowaniem sądowym wsparcie adwokata jest nieocenione. To osoba, która jest biegła we wszystkich zawiłościach przepisów, których interpretacja dla zwykłego obywatela stanowi problem. Między innymi na takie usługi świadczy adwokat Bartosz Tiutiunik, który swoją kancelarię prowadzi od 2003 roku w Łodzi. Zajmuje się on sprawami nie tylko na rzecz klientów indywidualnych, ale również firm. Każda z nich jest obsługiwana z zachowaniem pełnej dyskrecji oraz obowiązujących zasad etyki zawodowej. W ramach oferowanej pomocy prawnej adwokat sporządza wnioski, apelacje, zażalenia, a także pozwy i opinie prawne. Ponadto między innymi w zakresie prawa karnego osoby zgłaszające się do kancelarii mogą liczyć na reprezentację zarówno w trakcie postępowania przygotowawczego, jak i procesu toczącego się przed sądem.

Obrona w postępowaniu karnym

Każda osoba podejrzana lub oskarżona o popełnienie przestępstwa ma prawo do obrony. To instytucja, z której może, ale nie musi skorzystać. Polega ona między innymi na:

  • składaniu wyjaśnień lub odmowy do ich składania, także w przypadku przedstawianych wniosków dowodowych w sprawie;

  • zadawaniu pytań zeznającym podczas rozprawy świadkom;

  • przedstawianiu własnych wniosków dowodowych;

  • wymaganiu przedstawienia podstaw postawionych zarzutów;

  • skorzystaniu z pomocy obrońcy.

Co ważne, prawo to przysługuje już od momentu podjęcia pierwszych czynności wobec podejrzanego, a nie dopiero w momencie przedstawienia mu zarzutów. Organy mają także obowiązek poinformować osobę zatrzymaną o przysługujących jej przywilejach w takich okolicznościach. Prawo do obrony przysługuje także pokrzywdzonemu, które obejmuje składanie wniosków, oświadczeń oraz zaskarżanie decyzji dotyczących czynności procesowych. Może to robić zarówno samodzielnie, jak i ze swoim pełnomocnikiem. W postępowaniu przed sądem takie uprawnienia także mają zastosowanie, gdy przyjmie się rolę oskarżyciela posiłkowego, co także oferuje kancelaria adwokacka Bartosza Tiutiunika.

Obrońca oskarżonego w sprawach karnych

Jak już zostało wspomniane, osoba podejrzana lub oskarżona może skorzystać z pomocy pełnomocnika, czyli adwokata bądź radcy prawnego. W takiej sytuacji to właśnie on przejmuje wszystkie czynności, do jakich jest uprawniony zatrzymany. Ma on za zadanie dbać o interesy swojego klienta, a także nadzorować prawidłowość przeprowadzanych czynności procesowych. Istnieją sytuacje, w których obrońca musi występować w imieniu oskarżonego. Dzieje się tak, gdy osoba z postawionymi zarzutami jest nieletnia, głucha, niema bądź niewidoma lub zachodzi podejrzenie o jej niepoczytalności. W każdych okolicznościach ma ona prawo wybrać go samodzielnie już na etapie postępowania przygotowawczego lub może on zostać wyznaczony z urzędu, czyli przez sąd. Druga sytuacja ma miejsce, gdy oskarżony złoży odpowiedni wniosek i wykaże w nim, że nie ma środków na wynagrodzenie dla pełnomocnika.

Opracowanie:
Łódź, Prezydenta Gabriela Narutowicza 49 lok. 24
tel. 42 678 79 22
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz