Artykuł sponsorowany

Prawnik w firmie: Czy współpraca w zakresie obsługi prawnej firm jest konieczna?

Prawnik w firmie: Czy współpraca w zakresie obsługi prawnej firm jest konieczna?

Żyjemy w wolnym kraju. Tak można by zacząć rozważania na temat obsługi prawnej firm przez adwokatów. Nikt nikogo nie zmusza do zatrudniania adwokata na etat czy podpisywania umów o współpracy (możliwości sprawowania opieki prawnej nad firmą jest kilka). Jednak pomoc prawna w przypadku prowadzenia firmy może uchronić przedsiębiorcę przed konsekwencjami nie tylko finansowymi, ale niekiedy karnymi, wynikającymi z nieznajomości prawa.

Nie zawsze konieczne jest wiązanie się z kancelarią prawną umowami. Czasami wystarcza, nazwijmy to pomoc doraźna, która może przyjmować formę porady prawnej, pomocy w sporządzeniu pism, skierowaniu wniosków do sądu i wielu innych czynności, których samodzielne przeprowadzenie przez właściciela danej firmy mogłoby wiązać się z ryzykiem popełnienia błędu.

Które branże powinny rozważyć stałą współpracę z kancelarią prawną?

Istnieje wiele branż, których funkcjonowanie na rynku może ograniczyć się do sporadycznego konsultowania decyzji z prawnikiem. Jednak należy mieć świadomość, że są też takie segmenty gospodarki, w których brak stałej współpracy z prawnikiem może mieć opłakane skutki nie tylko dla danego przedsiębiorcy, ale również dla klientów korzystających z jej usług. Stały kontakt, współpracę z kancelariami adwokackimi zwykle deklarują m.in.:

  • firmy z branży nieruchomości,
  • firmy z branży transportowej,
  • firmy działające na rynku międzynarodowym,
  • wielkie korporacje i spółki,
  • firmy spedycyjne, koncerny logistyczne,
  • firmy z sektora energetycznego.

Dlaczego pomoc adwokata jest niezbędna w prowadzeniu niektórych branż?

Zakres obsługi prawnej podmiotów gospodarczych uzależniony jest ściśle od profilu działalności danej firmy. Zbierając doświadczenia różnych firm, można przyjąć, że pomoc adwokata, jest wskazana w takich kwestiach jak:

  • analiza stanu prawnego firmy,
  • analiza ogółu dokumentacji w firmie,
  • przygotowywanie i opiniowanie zawieranych umów,
  • sporządzanie regulaminów i aktów wewnętrznych firmy,
  • kontrola poprawności spraw kadrowych (kwestie związane z prawem pracy),
  • pomoc w sprawach egzekucji i windykacji należności, zwiększenie skuteczności dobrowolnego uiszczenia należności przez dłużnika.

Dzięki pomocy wykwalifikowanych adwokatów często specjalizujących się w danej dziedzinie gospodarki właściciel może skupić całą swą uwagę na szukaniu np. nowych rynków zbytu, poszukiwaniu możliwości rozwoju firmy. Świadomość prowadzenia działalności firmy w sposób całkowicie legalny i dostosowany do aktualnych wymogów prawnych sprawia, że właściciele firm, osoby zarządzające firmą, są efektywniejsi w swych działaniach, odnoszą większe zyski, bez ryzyka narażania się na podejmowanie decyzji mogących spowodować duże straty finansowe i wizerunkowe dla firmy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz