Materiał Partnera

Prawidłowe użytkowanie i serwisowanie bieżni

Prawidłowe użytkowanie i serwisowanie bieżni

Gdy pogoda na dworze nie sprzyja wykonywaniu treningów, nie ma wymówek – jest siłownia. Szeroki wybór maszyn daje ogromne możliwości skomponowania skutecznego i efektywnego treningu. Trening cardio, który spala najwięcej kalorii można zrealizować za pomocą orbitreka lub bieżni. Mimo, że z pozoru to proste w obsłudze urządzenie trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jak bezpiecznie korzystać z bieżni? Kiedy trzeba ją serwisować?

 Jak ćwiczyć na bieżni?

Wbrew pozorom bieganie na bieżni różni się od zwykłego biegania na dworze. Przede wszystkim inne jest podłoże. Na bieżni jest ono ruchome co ułatwia wykonywanie ruchów i zwiększa tempo. Dlatego by przybliżyć naturalne warunki warto ustawić sobie lekkie nachylenie. Rozpoczęcie treningu jednak w obu przypadkach musi być poprzedzone rozgrzewką, która zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Bieżnie stacjonarne posiadają zaprogramowane opcje, umożliwiające dostosowanie ich do indywidualnych preferencji. Na początku wybierz wolniejszy tryb, by z czasem zwiększać szybkość i tym samym intensywność treningu, która ma niebagatelny wpływ na poprawę wyglądu naszej sylwetki. Dodatkowo, ważne jest utrzymanie odpowiedniej postawy. Głowa powinna być uniesiona do góry, patrzenie w ruszający się przyrząd nie przyspieszy utraty kilogramów. Tak samo jak w przypadku biegana na zewnątrz istotne znaczenie dla efektywności ma ułożenie rąk. Ugięte w łokciu do kąta prostego powinny współpracować z nogami, synchronicznie dopasowując się do ich ruchów. Dla zachowania prawidłowej postawy na bieżni trzeba napinać brzuch, który także wykonuje sporo pracy podczas biegania. Funkcjonalność tego przyrządu polega na tym, że w trakcie trwania treningu możemy zmieniać szybkość, nachylenie. Służą do tego różne przyciski i pokrętła, jednakże najpierw konieczne jest zapoznanie się z ich przeznaczeniem. Gdyż nieprawidłowe użytkowanie może doprowadzić do awarii bieżni. Wówczas niezbędny jest serwis, np. taki, który oferuje Patryk Plesiński z NSF Team.

Serwisowanie i naprawa bieżni

Jak każde urządzenie zarówno w domu, jak i na siłowni czasami psuje się i wymaga interwencji specjalisty, który posiada wiedzę na temat mechanizmów, funkcjonowania i sposobów naprawy. Polega ona w głównej mierze na wymianie bądź regeneracji modułów sterujących silnikami, podzespołów elektrycznych i elektronicznych. Częste treningi na bieżni powodują wyeksploatowanie niektórych elementów, np. łańcuchów, linek, płyt biegowych czy łożysk, dlatego niezbędne jest także regularne serwisowanie, które zapobiega wielu awariom. Jak mówi Patryk Plesiński z NSF Team, najczęściej naprawiany jest silnik bieżni. Dzieje się tak, gdyż pasy zamontowane w modułach nie są systematycznie smarowane lub przekraczana jest dozwolona masa użytkownika urządzenia. Profesjonalne usługi związane z konserwacją zapobiegają usterkom i pozwalają osobom dbającym o sylwetkę na regularne, bezpieczne i skuteczne treningi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz