Materiał Partnera

Prace ziemne przy budowie domu

Prace ziemne przy budowie domu

Budowa domu wymaga długich przygotowań, odpowiedniego rozplanowania terenu budowy oraz często wykorzystania ciężkiego sprzętu. Szczególnie dotyczy to przygotowań do wylania ławy fundamentu, który stanowi podstawę całej konstrukcji przyszłego domu jednorodzinnego. Przygotowanie wykopów pod fundamenty warto zaplanować na okres między kwietniem, a październikiem. Prace można wykonać samemu lub wynająć koparkę z operatorem.

Pierwsze prace ziemne

Prace ziemne nie powinny być wykonywane w deszczowe dni. Niestety pogoda jest nieprzewidywalna, dlatego warto zakupić grubą folię. Przyda się ona, aby osłonić wykop oraz napoczęte fundamenty przez wodą. Prace ziemne wykonuje zazwyczaj ekipa, która będzie budować dom. Do przygotowania wykopu pod fundament warto wynająć koparkę lub minikoparkę. Usługi koparką świadczy wiele firm, a z ich doświadczenia na pewno warto skorzystać. Koszty usługi są uzależnione od miejsca, ale też rodzaju podłoża oraz wielkości inwestycji. Wykopy pod ławy, które nie są zbyt głębokie można zrobić łopatą. Pozwoli to na bardziej precyzyjne wykonanie niezbędnego wykopu. Warto pamiętać, że w pobliżu wykopu nie wolno przechowywać żadnych ciężkich sprzętów oraz towaru, ponieważ może to grozić osunięciem ziemi do przygotowanego wykopu.

Głębokość i szerokość wykopów

Po usunięciu żyznej warstwy robię się wykop do głębokości, na której będą znajdować się ławy. Głębokość wykopu zależy od tego jak głęboko ma być pasadowiony budynek. Zdarza się, że dno wykopu sięga dolnej krawędzi przyszłych ław, a nawet ławy górnej. W przypadku dolnej krawędzi ław powierzchnia wykopu będzie większa, a deskowanie zostanie wybudowane na jego dnie. Doświadczeni budowlańcy częściej wykonują szerszy wykop tylko do górnej powierzchni przyszłych ław fundamentowych. Z kolei głębiej wykopuje się jedynie rowy pod ławy. Szerokość rowów musi być większa niż ław.

Kontrola wykopów pod fundamenty

Przed przystąpieniem do właściwych działań wokół fundamentów warto sprawdzić czy ekipa poprawnie wykonała prace ziemne. Szczególnie dotyczy to zachowania właściwych kątów. Aby zweryfikować ich poprawność należy zmierzyć przekątne prostokątnych lub kwadratowych obrysów domu. Każda z przekątnych w parze powinna mieć taką samą długość. Głębokość wykopów nie może być większa lub mniejsza niż w projekcie. To samo dotyczy szerokości, a odchylenia głębokości wykopu nie mogą przekraczać 2 centymetrów. Każde, nawet najmniejsze niezgodności mogą prowadzić do pękania ścian i braku stabilności budynku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz