Artykuł sponsorowany

Prace ziemne na budowie z firmą Wyburzacze.eu Sp. z o.o. – jaki sprzęt użyć do wykopów pod fundamenty?

Prace ziemne na budowie z firmą Wyburzacze.eu Sp. z o.o. – jaki sprzęt użyć do wykopów pod fundamenty?

Budowa domu wiąże się prawie zawsze z koniecznością wykonania wykopów pod fundamenty. Istnieje kilka typów wykopów, które powinny być dostosowane do rodzaju gruntu, na którym ma stanąć obiekt budowlany, jak również od samego rodzaju budowli. Od czego zależy sposób wykonania wykopu? Czy należy go wykonać ręcznie, czy przy użyciu koparki? Na jaką głębokość należy zrobić wykop pod fundament?

Dziś już niemal nikt nie wykonuje wykopów ręcznie. Kopanie fundamentów bez użycia koparki mechanicznej byłoby nie tylko długotrwałe, ale i kosztowne. Mimo że za wynajęcie koparki trzeba zapłacić, to nie można zapominać o fakcie, że szybkość, efektywność pracy koparki jest zdecydowanie wyższa niż człowieka. Wykopanie, więc tego samego wykopu pod fundament manualnie przez pracowników firmy budowlanej nie tylko potrwa dłużej, ale będzie kosztowało niemal tyle ile wynajęcie ciężkiego sprzętu budowlanego do tych prac. Wynajęcie koparki do budowy domu od firm specjalizujących się w wykopach budowlanych, jak np. firma Wyburzacze.eu Sp. z o.o., to gwarancja wykonania wykopu maksymalnie szybko, precyzyjnie zgodnie z projektem budowlanym.

Wykopy pod fundament - od czego zacząć?

Wykopy pod fundament najbezpieczniej przeprowadzać jest od kwietnia do października, czyli w okresie, kiedy ryzyko podtopień, „rozmoczenia” gruntu jest najmniejsze. Jeśli zdecydujemy się wynająć koparkę z operatorem z kilkuletnią praktyką, prace koparką nie potrwają długo. Wykopy pod fundament koparką można wykonać już w parę godzin, czego nie można powiedzieć o kopaniu ich ręcznie.

Prace nad wykopem pod fundament rozpoczynają się od dokonania obrysu budowlanego, tak aby był on całkowicie zgodny z projektem. O ile wykop prowadzony jest przez operatora koparki, o tyle obrys wykonuje geodeta, kończąc wykonanie prac właściwym wpisem do dziennika budowy.

Jak przebiega wykonanie wykopu pod fundament?

Wykopy pod fundamenty rozpoczynają się wybraniem wierzchniej warstwy gruntu, czyli tzw. humusu. Zwykle jest to około 20 cm gruntu. Dopiero wtedy można przystąpić do kopania „głównego” wykopu pod fundament, zgodnie z informacjami zawartymi w projekcie budowlanym. Wykop koparką wykonuje się zwykle na głębokość zbliżoną do planowanej głębokości fundamentu, ale „ostatnie centymetry” celem nienaruszony zostanie grunt rodzimy stykający się z fundamentem.

Wykopy pod fundamenty mogą być wąskoprzestrzenne lub szerokoprzestrzenne. Ten drugi rodzaj wykopów zakłada kąt nachylenia skarpy około 30 stopni. Profil skarp uzależniony jest od rodzaju gruntu, głębokości wykopu, a ta z kolei tak, jak wspominaliśmy, od projektu konkretnego domu. Wykopy szerokoprzestrzenne wykonywane są na gruntach niespoistych, które dodatkowo wzmacnia się przed położeniem ławy fundamentowej chudym betonem. W takim przypadku głębokość wykopu powinna zostać zwiększona o 10 cm.

Chcąc mieć pewność, że wykopy zostały wykonane poprawnie, używając taśmy mierniczej długości 25 m, można zmierzyć przekątne prostokątnych lub kwadratowych obrysów domu. Jeśli długości nie zgadzają się, wykopy nie zostały wykonane poprawnie. Żeby uniknąć takiej sytuacji, zawsze warto zlecać wykonywanie prac ziemnych fachowcom.

Firma Wyburzacze.eu Sp. z o.o. świadczy usługi m.in. w branży prac ziemnych. Dba o to, by powierzone im zadania realizować z najwyższą starannością i spełniać oczekiwania wszystkich klientów. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o ofercie zachęcamy do kontaktu. Odpowiedzą na wszystkie pytania.

Opracowanie:
Poznań, Niżańska 14
tel. 606 247 288
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz