Materiał Partnera

Prace tokarskie w obróbce stali węglowej

Prace tokarskie w obróbce stali węglowej

Stal to zdecydowanie jeden z najczęściej wykorzystywanych w budownictwie materiałów. Istnieją różne jej warianty, w tym np. stal węglowa określana również jako niestopowa. Jest ona, ze względu na udział węgla w jej składzie, twardsza od normalnej stali. Może to być problematyczne przy obróbce, którą nierzadko jest toczenie. Jak wygląda realizacja prac w tym zakresie?

Parametry skrawania przy toczeniu stali węglowej

Toczenie to inaczej obróbka wiórowa, którą stosuje się przy tworzeniu rozmaitych detali ze stali węglowej. Materiał ten musi być obrabiany w odpowiedni sposób, co dotyczy m.in. głębokości skrawania. W tym zakresie parametry nie powinny przekraczać długości promienia zastosowanego do obróbki noża tokarskiego. Tylko w ten sposób uniknąć można problemów z przywieraniem wytworzonych wiórów i trudności związanych z ich usunięciem. Wie o tym firma Remo Masz s.c., stosując przy obróbce stali węglowej odpowiednie parametry toczenia. Dotyczy to również kąta przystawienia, który przy tego typu pracach tokarskich powinien być jak najbliższy.

Nie tylko jednak głębokości skrawania mają w tym wypadku znaczenie. Niewłaściwie przeprowadzona obróbka może doprowadzić do powstania narostów, które znajdą się na krawędziach przygotowywanego detalu. Z tego względu rekomendowane jest stosowanie wysokiej prędkości skrawania w przypadku stali niestopowej, czyli węglowej. Ze względu na takie parametry obróbki, niezwykle istotne staje się również chłodzenie podczas realizowanego procesu.

Jakie elementy tworzy się przez toczenie stali węglowej?

Ze względu na swoją twardość, stal niestopowa stanowi ważny materiał dla branży budowlanej. Z odmiany wzbogaconej węglem przygotowuje się m.in. elementy konstrukcyjne rozmaitych obiektów użytkowych. Wytrzymałość stali węglowej doceniana jest również przez użytkowników narzędzi mających zastosowanie właśnie w budownictwie, ale nie tylko. Obróbka stali niestopowej pozwala przygotować chociażby wiertła o odpowiedniej długości i kształcie rowka wiórowego.

Wspomniany materiał poprzez realizację prac tokarskich używany jest do produkcji balustrad, rur, rynien, a nawet elementów architektury zewnętrznej posesji. Toczenie stali węglowej pozwala zatem na wykonanie wszechstronnie wykorzystywanych w budownictwie detali. Taka obróbka wymaga sporych umiejętności oraz odpowiednich maszyn, dlatego zlecenie przygotowania wyrobów z tego typu gatunku stali należy zlecić sprawdzonemu zakładowi zajmującemu się obróbką skrawaniem, w tym m.in. pracami tokarskimi.

Opracowanie:
Gniezno, Roosevelta 116, wjazd od ulicy Fabryczej
tel. 61 423 88 86
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz