Artykuł sponsorowany

Prace konserwatorskie z firmą Konserwacja Zabytków Daniel Nowacki

Prace konserwatorskie z firmą Konserwacja Zabytków Daniel Nowacki

Konserwacja zabytków to nie taka prosta sprawa, jakby się mogło wydawać. Przed rozpoczęciem prac konserwatorskich należy bardzo wnikliwie zapoznać się z całym obiektem, jakimi metodami był budowany oraz z materiałami, z jakich został wykonany. To samo tyczy się zabytkowych rzeźb czy obrazów. Trzeba poznać technikę malarską, którą został stworzony obraz, rodzaj płótna i farb. Nie można zaczynać prac konserwatorskich bez poznania przedmiotu renowacji.

Do zabytków należy podjeść z szacunkiem

Każdy zabytek musi być potraktowany indywidualnie. Nie ważne czy to konserwacja zabytków architektury sakralnej, czy konserwacja malowideł ściennych, w każdym przypadku trzeba dobrać odpowiednie techniki i preparaty, aby nie zniszczyć przedmiotu konserwacji. Każdy budynek należy zbadać, na jakich fundamentach stoi, ponieważ w dawniejszych czasach budynki były stawiane na glinie i miały fundamenty kamienne. Rozpoczęcie wykopów w pobliżu takiej konstrukcji grozi rozsunięciem się ścian i zawaleniem budynku.

Profesjonalna konserwacja zabytków

 O najważniejszych zasadach, którymi trzeba się kierować podczas prac konserwatorskich, opowie pracownik firmy Renowacja Zabytków Daniel Nowacki:

Nasza firma działa w branży konserwacji budynków już ponad 40 lat. Nasi pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę i kompetencję związane z prawidłową pracą z zabytkami. Specjalizujemy się w konserwacji zabytków architektury sakralnej oraz świeckiej. Wykonujemy wszystkie niezbędne podczas konserwacji prace, takie jak: malowanie, konserwacja sztukaterii, oczyszczanie kamienia, konserwacja ceramiki, pozłotnictwo na drewnie, tynkowanie, szpachlowanie. Prowadzimy także konserwację malowideł ściennych oraz polichromię wyposażenia. Wieloletnie doświadczenie w pracy z zabytkami nauczyło nas, że przede wszystkim zawsze powinniśmy starać się nie zaszkodzić danemu zabytkowi. Za każdym razem podchodzimy z szacunkiem dla oryginalnej konstrukcji zabytku. Podczas naszych prac konserwacyjnych wykonujemy tylko prace niezbędne. Nie wykonujemy dodatkowych prac, które nie są potrzebne, ponieważ mamy świadomość, że każdorazowa ingerencja w dzieło sztuki może je nieodwracalnie zniszczyć. Oczyszczając i konserwując zabytki zawsze, usuwamy tylko te czynniki, które niszczą przedmiot konserwowany. Wykonując prace konserwatorskie, staramy się możliwie maksymalnie odtwarzać techniki oraz używać materiałów, jak najbardziej zbliżonych do tych zastosowanych w oryginale. Wiele ekip konserwatorskich podchodzi do zabytków tak jak do obiektów wybudowanych w czasach współczesnych. To bardzo niewłaściwe podejście, ponieważ każdy zabytek ma inne wymagania, jest inaczej zbudowany, z innych materiałów. Budowle czy obrazy tworzone w poprzednich wiekach bardzo często nie posiadają żadnych zabezpieczeń, czy substancji konserwujących.

Prace konserwacyjne powinny bardzo dokładnie odzwierciedlać materiały i metody, które były zastosowane w danym zabytku. Nie należy wykonywać żadnych prac konserwatorskich na własną rękę, ponieważ można nieodwracalnie uszkodzić dane dzieło sztuki. Najlepiej takie prace powierzyć firmie konserwatorskiej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz