Materiał Partnera

Praca w gastronomii – najlepiej z odpowiednim wykształceniem

Praca w gastronomii – najlepiej z odpowiednim wykształceniem

Branża gastronomiczna jest dość szeroka i zapewnia sporo miejsc pracy. Wiele osób decyduje się na wybór takiej właśnie ścieżki zawodowej, jednak należy pamiętać, że bardzo często wymagane jest do tego niezbędne wykształcenie. Zapewnić je może tylko specjalistyczna placówka edukacyjna, która posiada w swojej ofercie kierunki związane z gastronomią. Do wykonywania jakich zawodów może ona przygotować?

Gotowanie nie tylko pasją

Osoby posiadające predyspozycje do przygotowywania smacznych, urozmaiconych posiłków mogą wykorzystać swój naturalny talent i wybrać zawód kucharza. Jest to profesja wymagająca niezwykłej dyscypliny, ale też kreatywności. Potrzebne są tu także umiejętności, dzięki którym kucharz sprawnie funkcjonuje w miejscu pracy, rozwija swoje zdolności manualne oraz poszczególne techniki operowania sprzętem kuchennym. Zwiększa to zdecydowanie jego produktywność, dzięki czemu staje się atrakcyjniejszy dla potencjalnego pracodawcy. Nabywa też niezbędną wiedzę z zakresu gastronomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, co jest dodatkowym atutem. Doskonałe przygotowanie do zawodu kucharza gwarantuje Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie – placówka edukacyjna oferująca zdobycie kwalifikacji m.in. jako technik usług gastronomicznych. Zajęcia w niej obejmują nie tylko przyrządzanie poszczególnych potraw, lecz także m.in. naukę o zakresie przechowywania żywności. Jest to kluczowe w kontekście wykonywania zawodu kucharza i podawania gościom dań opartych na świeżych składnikach. Sprawny kucharz rozróżnia też poszczególne surowce, dodatki do żywności i materiały pomocnicze stosowane w produkcji gastronomicznej.

Wysokie kompetencje

Odpowiednia placówka edukacyjna jest też w stanie przygotować ucznia do wykonywania zawodu technika żywienia. Taka profesja oznacza wysokie kompetencje w zakresie gastronomii, które umożliwiają np. sporządzanie jadłospisów w stołówkach firmowych czy szpitalnych. Umiejętność właściwego klasyfikowania żywności oraz znajomość zasad oceny jakościowej poszczególnych składników spożywczych to kwalifikacje nabyte w toku nauki w specjalistycznym zespole szkół. Dzięki odpowiedniej wiedzy technik żywienia może określić wpływ poszczególnych produktów na funkcjonowanie organizmu człowieka. To bardzo istotne w kontekście np. zawodu dietetyka. Po uzyskaniu tytułu technika żywienia uczeń bez większych problemów odnajdzie się na kierunku studiów wyższych związanym z gastronomią. To spora szansa na uzyskanie dobrze płatnej pracy w wymarzonej branży, dlatego warto przygotować się odpowiednio w najlepszym zespole szkół oferującym możliwość kształcenia się właśnie w zakresie gastronomii.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz