Materiał Partnera

Praca w agencji nieruchomości. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne?

Praca w agencji nieruchomości. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne?

Zakup lub sprzedaż nieruchomości można przeprowadzać samodzielnie, lecz brak odpowiedniej wiedzy, środków i doświadczenia może znacząco wydłużyć cały proces. Całemu przedsięwzięciu może towarzyszyć stres, związany ze spotkaniami i negocjacjami czy gromadzeniem niezbędnej dokumentacji. Na wszystko potrzeba też oczywiście czasu. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy pośredników nieruchomości.

Praca na stanowisku pośrednika nieruchomości nie wymaga ukończenia konkretnego kierunku studiów lub posiadania określonych formalnych kwalifikacji. Jednak nie jest to zawód dla każdego. Osoby wiążące swoją karierę z obrotem nieruchomościami powinny mieć określony zestaw cech i umiejętności oraz przede wszystkim konkretną wiedzę, aby utrzymać się na rynku i cieszyć zaufaniem klientów.

Wiedza nie tylko z zakresu obrotu nieruchomościami

Podstawą zawodu pośrednika nieruchomości jest oczywiście zainteresowanie rynkiem nieruchomości. Pośrednik działa zwykle na określonym rynku lokalnym – w obrębie miasta, aglomeracji, czasem województwa. Powinien być ekspertem w zakresie rynku, na którym pracuje. Niezbędna jest wiedza na temat konkretnych typów nieruchomości, charakterystycznych dla danej dzielnicy, skomunikowania i infrastruktury w danym miejscu, czy też planowanych w okolicy inwestycji, które mogą mieć wpływ na ceny nieruchomości. Co prawda pośrednik nie zajmuje się wycenianiem nieruchomości, jednak jego wiedza i doświadczenie, w tym znajomość realnie uzyskiwanych na rynku lokalnym cen, pozwala mu oszacować wartość danej nieruchomości. Dzięki temu jest w stanie uzyskać dobrą cenę dla właściciela nieruchomości lub wynegocjować mniejszy koszt zakupu dla nabywcy.

Wiedza związana z rynkiem nieruchomości to nie wszystko. Liczy się także wiedza prawna, szczególnie z zakresu prawa cywilnego, obrotu nieruchomościami czy prawa budowlanego. Jest to podstawa pracy profesjonalistów z branży obrotu nieruchomościami, którzy muszą nie tylko znać obowiązujące przepisy, ale także umieć je zastosować w praktyce. Zakres działań pośredników jest bardzo szeroki. Bywa, że pomagają klientom w formalnościach kredytowych, uczestniczą w czynnościach notarialnych, przekazywaniu kluczy, czy przepisywaniu liczników. A jeśli trzeba – wspomagają swych klientów w remoncie. Joanna Jażdżewska i Kamil Zduńczyk, prowadzący zespół pośredników w Gdyni, mówią:

- Pośrednicy nieruchomości muszą być prawdziwymi multispecjalistami z wiedzą z wielu branż, także takich jak budowy i remonty czy wykończenie i wyposażenie wnętrz. Wiedza na temat najmodniejszych trendów, stylów, ale także umiejętność szacowania kosztów ewentualnych remontów i przeróbek, pomaga oszacować finalną cenę nieruchomości. Dzięki specjalistycznej wiedzy, pośrednik buduje swoją renomę i zyskuje zaufanie klientów, którzy doceniają pracę z profesjonalistami.

Umiejętności sprzedażowe i trochę psychologii

Pośrednik nieruchomości musi łączyć w sobie cechy specjalisty od marketingu i psychologa. Umiejętności sprzedażowe i podstawowa wiedza z zakresu marketingu pozwalają na odpowiednią prezentację nieruchomości i – co w końcu najważniejsze – doprowadzenie do sprzedaży. Nastawieniu na sprzedaż powinny towarzyszyć takie kompetencje, jak otwartość na ludzi, nawiązywanie relacji, słuchanie i rozumienie klientów, dopasowywanie do nich stylu komunikacji, ale także umiejętność mediacji i rozstrzygania ewentualnych konfliktów. Pośrednik musi być wyrozumiały dla potrzeb klientów, a z drugiej strony, zależnie od sytuacji, musi potrafić stawiać wyraźne granice swoich działań czy konkretnej pomocy.

Zawód pośrednika nieruchomości wymaga też bardzo dobrej organizacji pracy własnej oraz pracy w zespole. Agent nieruchomości niejednokrotnie prowadzi kilkanaście spraw jednocześnie. Jeśli każda z nich jest na innym etapie, można sobie wyobrazić, że wymaga to niemałej elastyczności i umiejętności przechodzenia między sprawami. Musi się to odbywać z zachowaniem porządku w dokumentacji i rozsądnego gospodarowania czasem.

Jaki jeszcze jest pośrednik idealny?

Zawód pośrednika nieruchomości przedstawiony w ten sposób, może nam się jawić jako niezwykle wymagający. Jednak specjaliści z tej branży zapewniają, że jest to przede wszystkim zawód sprawiający przyjemność i przynoszący dobre. Rynek dość szybko weryfikuje, kto sprawdza się jako pośrednik. Pracując na rynku nieruchomości trzeba być wytrwałym i odpornym na stres, a także zachowywać zdrowy dystans do siebie. Skrupulatność, rzetelność, przywiązywanie uwagi do szczegółów – to cechy, które pomagają zachować wysokie standardy pracy. Uczciwy, kompetentny i zaangażowany pośrednik z pewnością będzie w stanie utrzymać dobre relacje z klientami. Może sobie tym samym zapewnić wieloletnią współpracę z nimi, jak również pozyskanie nowych klientów, poprzez otrzymywanie poleceń i rekomendacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz