Materiał Partnera

Praca taksówkarza - opłacalny zawód?

Praca taksówkarza - opłacalny zawód?

Zapewne każdy z nas wie, na czym opiera się zawód taksówkarza, przecież wielu z nas korzysta z tego typu usług. Jednak to jak wygląda taka praca od zaplecza znana jest już dla niewielu. Czasami przewozi tylko pasażera, zdarza się, że przywozi konkretną rzecz dla niego przeznaczoną. Nie należy do grona prac najłatwiejszych – taksówki dostępne są każdego dnia, 24 godziny na dobę, w święta. Taksówkarz zawsze może wykonywać swoją pracę.

Praca dla firmy, czy na własną rękę?

Taksówkarze wcale nie muszą pracować pod szyldem korporacji, opcją alternatywną stanowi też praca samodzielna, jak na przykład w przypadku Wiesława Zgrzębskiego, oferującego swoje usługi na terenie całego kraju (choć prowadzi działalność w Płońsku). Pierwsza opcja z pewnością jest tą łatwiejszą z powodu gotowego marketingu. Pracownicy dostają zlecenia z centrali i szybciej znajdują klienta. Natomiast praca na własną rękę może okazać się nieco trudniejsza. Na początek praca ta pochłonie całkiem dużo pieniędzy, a nikt nie ma pewności, że klient będzie chciał do nas wracać. Szczególnie trudna sytuacja dla taksówkarzy istnieje ostatnimi czasy, gdy możemy przebierać w licznych ofertach przewoźników. Dodatkowo, wielu z nich nie posiada licencji i podwozi ludzi nielegalnie. Klientom fakt ten nie przeszkadza, gdy ceny są znacząco niższe.

Jak zostać taksówkarzem?

Najczęściej zadawane pytania to: czy każdy może zostać taksówkarzem? Czy wystarczy posiadać samochód i prawo jazdy? Otóż osoba wyrażająca chęć pracy w tym zawodzie musi mieć ukończone 21 lat, przedstawić zaświadczenie o niekaralności, badania lekarskie i psychologiczne, dzięki którym udowodnimy, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Ponadto, kandydat musi zdać egzamin z topografii miasta oraz przejść szkolenie z transportu drogowego, na którym przedstawione zostaną pojęcia związane z transportem, pierwszą pomocą, a także przepisy prawa miejscowego i wszelkie zagadnienia związane z topografią miasta – taksówkarz powinien znać hotele w mieście, szpitale, gdzie znajdują się największe atrakcje turystyczne.

Ile zarabia taksówkarz?

Jednoznaczne określenie pensji taksówkarza może okazać się dość problematyczne. Osoby na tym stanowisku są samozatrudnieni, przez co ponoszą wiele kosztów. Może okazać się, że po odliczeniu strat, zarobki są bardzo niskie. Po odliczeniu kosztów może to być od 1,5 do 2 tysięcy złotych na rękę. Bardzo dużo zależy od ilości kursów, które uda nam się zrobić, czy auto się psuje, ile wynoszą opłaty związane z działalnością.

Opracowanie:
Płońsk, Płocka 108
tel. 505 401 876
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz