Artykuł sponsorowany

Pozwolenia wodnoprawne – co musisz o nich wiedzieć?

Pozwolenia wodnoprawne – co musisz o nich wiedzieć?

Masz w planach budowę stawu rybnego lub pomostu? A może zamierzasz  odwodnić grunt pod budowę domu? W takim przypadku wymagane jest pozwolenie wodnoprawne na realizację projektu budowlanego. Sprawdźmy, czym jest pozwolenie wodnoprawne i w jakich sytuacjach jest wymagane.

Czym jest pozwolenie wodnoprawne?

Pozwolenie wodnoprawne to akt wydawany przez właściwy organ administracji publicznej na wniosek zainteresowanego, na czas określony. Pozwolenie jest wymagane w kilku szczególnych przypadkach m.in. przy pracach związanych z regulacją wód  i zmianą ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, wykonawstwie urządzeń wodnych, odwadnianiu obiektów budowlanych, wprowadzania ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych i wszelkich pracach nieobjętych zwykłym korzystaniem z wód.

Pozwolenie wodnoprawne a obszary zagrożone powodzią

Pozwolenie jest także wymagane na obszarach zagrożonych powodzią w momencie wydania decyzji zezwalającej na lokalizację nowych przedsięwzięć oddziałujących na środowisko. Do takich przedsięwzięć zaliczane są wszystkie inwestycje związane z gromadzeniem ścieków, odchodów zwierzęcych czy chemikaliów.

Co musi zawierać wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego?

Przygotowanie wniosku o wydanie pozwolenia wymagane skompletowania załączników. Podstawowym dokumentem jest operat wodnoprawny sporządzany przez wykwalifikowanego doradcę technicznego, np. z Terprojekt Biuro projektowo-usługowe Teresa Kuczyńska. Oprócz tego inwestor musi dostarczyć decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzję o warunkach zabudowy, a także opis prowadzenia zamierzonej działalności.

Pozwolenie wodnoprawne – na jaki okres?

Pozwolenie wodnoprawne może być wydane na okres nie dłuższy niż 20 lat w przypadku szczególnego korzystania z wód. Jeżeli pozwolenie jest wydawane na inwestycję opartą na wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi, okres jego obowiązywania nie może być dłuższy niż 10 lat.

Kto wydaje pozwolenia wodnoprawne?

Organem odpowiedzialnym za wydawanie pozwolenia jest starosta, jednak w szczególnych wypadkach konieczne jest uzyskanie zgody przez marszałka województwa. Kompetencje do wydania pozwolenia posiada także dyrektor regionalnego zarządu, jeżeli korzystanie z wód lub wykonawstwo urządzeń wodnych odbywa się na terenach zamkniętych lub dostępnych wyłącznie dla osób uprawnionych.

Uwaga! Pozwolenie wodnoprawne musi być wydane przed oddaniem inwestycji. Jeżeli inwestycja została już ukończona, wówczas odpowiedni organ wydaje decyzję legalizacyjną.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz