Artykuł sponsorowany

Pozwolenia w zakresie gospodarki odpadami

Pozwolenia w zakresie gospodarki odpadami

Każde przedsiębiorstwo i podmiot, które w czasie swojego funkcjonowania wytwarza określoną  w prawodawstwie ilość odpadów, powinno najpierw przejść przez procedurę wydania mu pozwolenia na wytwarzanie tych odpadów. Podobnie w sytuacji emisji gazów do atmosfery. Otrzymanie określonych pozwoleń, wypełnienie wniosków oraz pozytywny rezultat działań administracyjnych może być wspierany przez specjalistyczne firmy zajmujące się tym obszarem. 

Pozwolenia dotyczące odpadów

Każde przedsiębiorstwo, które w trakcie swojej pracy wytwarza odpady poprzez tak zwaną eksploatację instalacji,  i sięgają one powyżej tony odpadów niebezpiecznych rocznie lub 5000 ton odpadów innych niż niebezpieczne, powinno uzyskać specjalne pozwolenie. Dany podmiot sam deklaruje, że prowadzona przez niego działalność rzeczywiście wytwarza określoną ilość odpadów.

To nie zewnętrzna instytucja, a sam wytwórca odpadów jest podmiotem, który wnioskuję o otrzymanie tego rodzaju zaświadczenia. Może być to przedsiębiorca polski lub zagraniczny, który będzie reprezentowany przez osobę upoważnioną. Poza tym pozwolenie może uzyskać nie tylko przedsiębiorstwo, ale także pojedynczy podmiot, na przykład rolnik.

Warto zwrócić uwagę na to, że według ustawodawstwa odpowiedzialność za określenie, czy takie pozwolenie jest potrzebne, spoczywa w pełni na przedsiębiorstwie, które te odpady produkuje. Należy mieć to na uwadze szczególnie dlatego, że jeśli dany podmiot wchodzi w zakres, w którym niezbędne jest posiadanie zgody, a nie podjęło działań z tym związanych, w pełni podlega odpowiedzialności karnej, jeśli w razie kontroli okaże się, że produkcja odpadów powinna być potwierdzona tego rodzaju dokumentem.

Ustawa o odpadach, która jest stale nowelizowana, zawiera szczegółowe informacje o wymaganiach kierowanych w stronę podmiotów, które wchodzą we wcześniej podany zakres obrotu odpadami. Wśród generalnych zasad trzy najważniejsze pozwolenia to: zezwolenie na wytwarzanie odpadów ich zbieranie oraz przetwarzanie. W zrozumieniu skomplikowanych procesów prawnych oraz w stworzeniu i poprowadzeniu wniosku pomagają instytucje działające w zakresie ochrony środowiska.

Przedsiębiorstwo badawczo-wdrożeniowe ochrony środowiska

Organizacją badań, które będą podstawa do przeprowadzenie procesu administracyjnego oraz pomocą w otrzymaniu pozwoleń z zakresu ochrony środowiska zajmują się podmioty, które mają wymaganą akredytację. Otrzymane uwierzytelnienie szczegółowo opisuje, jaki jest zakres działania badawczego. Firmy zajmujące się procesami ochrony środowiska to zazwyczaj przedsiębiorstwa z akredytacją laboratoriów badawczych.

Działające we Wrocławiu Przedsiębiorstwo Badawczo-Wdrożeniowe Ekopolin, działa na podstawie akredytacji na prowadzenie badań i analityki chemicznej, badań dotyczących inżynierii środowiska, pobierania próbek, a także prowadzenia badań właściwości fizycznych. Dzięki temu, poprzez prowadzone prace, umożliwia otrzymanie pozwoleń dotyczących zarządzania odpadami, ale także uczestniczy w osiąganiu pozwoleń zintegrowanych, wykonuje pomiary emisji i parametrów środowiska.

Zgłoszenie się do akredytowanego laboratorium, które w zakresie swoich usług proponuje także obsługę firm w zakresie prowadzenia spraw formalno-prawnych związanych z ochroną środowiska, znacznie przyspiesza cały proces administracyjny. Pracujący w tej jednostce specjaliści dokładnie znają poszczególne kroki, które podmiot powinien podjąć, aby uzyskać niezbędne do legalnego funkcjonowania pozwolenia. Dzięki wsparciu tego rodzaju jednostki można między innymi otrzymać instrukcję postępowania, przeprowadzenie kompleksowych badań laboratoryjnych, a także usługę prowadzenia procedury uzyskania pozwoleń. To tylko kilka z wielu aktywności, jakie wykonują podmioty zajmujące się badaniami funkcjonowania przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz