Artykuł sponsorowany

Poznaj zalety trawników z rolki

Poznaj zalety trawników z rolki

Piękny zielony trawnik nie jest tak łatwy do osiągnięcia w ogrodzie. Przy jego zakładaniu istotne jest bowiem uwzględnienie warunków glebowych dla traw, a także ukształtowanie terenu działki. Zapomnieć nie można także o okresie wzrostu, pielęgnacji i przycinaniu. Jeśli chodzi o błyskawiczny efekt, który będzie długo się utrzymywał, warto bliżej przyjrzeć się trawnikom z rolki. Jakie są ich zalety?

Czym są trawniki z rolki?

Trawniki z rolki to swoiste zwijane żywe dywany, które rozkładane są w ogrodach na wcześniej przygotowanym w odpowiedni sposób gruncie. Trawa rolkowana posiada specjalną siatkę biodegradowalną, która pełni swoisty ruszt dla systemów korzeniowych. To właśnie one razem pozwalają uzyskać mocną i zwartą konstrukcję, która nawet sprawdzi się doskonale na nawierzchniach o wysokim poziomie użytkowania.

Trawniki z rolki są tworzone z wysokiej klasy roślin, które wyróżniają się swoją żywotnością, wytrzymałością na ataki insektów oraz na zmienne warunki pogodowe. Dobierane są takie gatunki traw, aby nawet w trakcie wysokich upałów ogród był intensywnie zielony. Rolki traw pozwalają bowiem tworzyć trawniki żywotne, wolne od chwastów oraz chorób, a także łatwe w układaniu. Najczęściej ich producenci proponują darń ciętą w długie zwinięte pasy, które w prosty sposób się transportuje, rozkłada i docina.

Zalety trawników z rolki

Trawniki z rolki, jak już wspomniano, są bardzo piękne i żywotne. Dają one natychmiastowy efekt, który nie sposób uzyskać przy tradycyjnym siewie – wtedy należy czekać nawet kilka miesięcy, koniecznie w profesjonalny sposób pielęgnując pierwsze widoczne wschody roślin. Niestety i to nie daje gwarancji na zielony, równo obrośnięty oraz wytrzymały trawnik. Pierwszy siew nie daje też wielokrotnie spodziewanego rezultatu, a na ostateczne piękno ogrodu należy czekać na kolejny sezon. Takiego problemu nie mają ci, którzy postanowili zakupić trawę z rolki. Błyskawicznie pokrywa ona teren, będący wcześniej jednym wielkim placem budowy. Stosowane darnie są zaś tak przygotowane, aby korzenie z łatwością adaptowały się do klasy gruntu. Odrzuty trawy z rolek są bardzo rzadko spotykane.

Oprócz pięknej estetyki trawników z rolki, ich żywotności oraz natychmiastowego efektu, dużą zaletą jest też to, że rolki mogą być rozwijane nawet w marcu oraz listopadzie. Wydłużony jest zatem termin zakładania trawnika w stosunku do trawy z siewu. Dzieje się tak dzięki błyskawicznemu ukorzenieniu. Wielu inwestorów kończących budowę domu wczesną jesienią może zatem szybko cieszyć się pięknym zielonym ogrodem.

Układanie trawnika z rolki

Układanie trawnika z rolki jest stosunkowo proste, o ile posiadamy podstawową wiedzę ogrodniczą. Osoby bez doświadczenia mogą popełnić wiele błędów, które wpłyną na estetykę ogrodu czy żywotność trawy. Lepiej zatem zawsze układanie trawnika z rolki przekazać w ręce pracowni ogrodniczych takich jak BER TRANS. Takie firmy zaproponować mogą dodatkowo zautomatyzowany system nawadniający.

Na czym zaś polega samo układanie trawnika? Przede wszystkim rolki muszą być rozwijane od miejsca z naturalną linią prostą. Najczęściej stanowi ją obrys budynku lub też ogrodzenie. Ważne jest też to, aby wcześniej dokonać niwelacji terenu. Grunt musi być oczyszczony i spulchniony. Warto również zastosować ekologiczne aktywatory gleby. Same rolki układa się zaś tak, aby nie było między nimi przerwy. Po ułożeniu należy także docisnąć darń ubijakiem. Zastosować należy też specjalny wałek wyrównujący. Szczególnie zaś należy pamiętać o tym, aby rolki z trawą nie układać pod drzewami oraz w trudno dostępnych miejscach. Tam lepiej zastosować żwir dekoracyjny, korę czy też inne materiały zastępcze.

Gdzie warto stosować trawniki z rolki?

Trawniki z rolki polecane są dla osób, które nie mają czasu na samodzielne dbanie o swój ogród. Jest to też rozwiązanie dla przestrzeni reprezentatywnych przed korporacjami, urzędami czy hotelami i restauracjami. Najlepiej trawniki sprawdzają się też na równych terenach. Można je także stosować na skarpach, wzniesieniach i nierównościach. To wtedy mogą stanowić dodatkową ochronę przeciw osuwaniu się ziemi.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz