Materiał Partnera

Poznaj wyjątkowy smak Mazur

Poznaj wyjątkowy smak Mazur

Każdy region ma swoje wyjątkowe potrawy, których warto spróbować. Poznane w ten sposób smaki, mogą nas zaskoczyć i na stałe zagościć w naszym ulubionym menu. Żeby odgrywać kulinarne nowości nie musimy wcale jeździć za granicę. Wiele do zaoferowania mają też lokalne odmiany polskiej kuchni. Dlatego w tym artykule znajdziecie kilka informacji na temat wyjątkowej kuchni warmińsko-mazurskiej.

Bogactwo ryb i grzybów

Wielu Polaków nie zna naszej lokalnej, polskiej kuchni. Wolimy zagraniczne dania, nie zdając sobie sprawy z tego, jakie bogactwo smaków kryją tradycyjne polskie przepisy. Zamiast szukać nowości na zagranicznych wczasach, warto czasem z większą ciekawością podejść do tradycyjnej polskiej kuchni, by przekonać się, co ma ona dla nas do zaoferowania – to znacznie więcej niż kotlet schabowy i golonka!

Co ważne – każdy region Polski ma swoje własne kulinarne tradycje. Ich odkrywanie to fascynująca podróż dla naszych kubków smakowych.

Przepisy tradycyjnej kuchni mazurskiej czerpią z tego, co w tej okolicy najlepsze – dlatego znajdziemy wśród nich wiele propozycji dań z ryb i grzybów. Kuchnia Mazur powstała pod wpływem kucharzy niemieckich i rosyjskich.

Na mazurskim stole ważne miejsce zajmowała także od zawsze krucha dziczyzna – pyszna i aromatyczna.

Ważnym elementem kuchni mazurskiej jest wykorzystanie leśnych owoców. Jedną z najpopularniejszych dań kuchni mazurskiej jest specjalna zupa przygotowywana z ryb i raków. Jeśli chcemy mieć pewność, że mazurskie smaki nas zachwycą, powinniśmy skosztować tych potraw w sprawdzonej restauracji, specjalizującej się w lokalnej kuchni. Takim miejscem jest restauracja Smaki Mazur. Dobrzy kucharze są w stanie wydobyć z lokalnych produktów i starych przepisów wszystko to, co w nich najlepsze.

Jakich mazurskich dań trzeba spróbować?

Poza wspomnianą już zupą z raków i ryb, na mazurach warto spróbować też wielu innych lokalnych specjałów. Wyjątkowym daniem są pierogi ze szczupaka – rozpływają się w ustach. Nasze podniebienie uwiedzie też zupa grzybowa wykonana ze zbieranych w lokalnych lasach kurek – delikatna i aromatyczna.

Tylko tu zjemy też dzyndziałki, czyli pierogi mazurskie z kaszą. Warto zdecydować się też na wyjątkowe gołąbki – farsz jest przygotowany z mazurskich ryb. Wart zjeść też babkę ziemniaczaną podawaną ze śmietaną – to doskonała przystawka i coś, czego nie zjemy w każdej knajpie.

Ciekawą propozycją są też kartacze – w wersji mazurskiej najczęściej nadziewane grzybami.

Na bardziej wyszukany posiłek sprawdzi się rolada z jelenia lub bitki z dzika w grzybowym sosie. Odwiedzając Mazury warto zadbać o to, by taka podróż była niezapomniana – nie tylko ze względy na piękne widoki, ale też z powodu kulinarnych odkryć.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz