Artykuł sponsorowany

Poznaj technikę spawania półautomatami spawalniczymi MIG/MAG wraz z firmą VOLTSTEEL

Poznaj technikę spawania półautomatami spawalniczymi MIG/MAG wraz z firmą VOLTSTEEL

Technologii obróbki termicznej metali jest wiele. Najnowocześniejsze pracownie spawalnicze stosują cięcie plazmą, spawanie gazowe, spawanie metodą TIG, a także elektrodą otuloną MMA. Doświadczone i dobrze wyposażone zakłady dysponują również półautomatami spawalniczymi MIG/MAG, które są niebywale precyzyjne, łatwe w obsłudze oraz niemalże w stu procentach zautomatyzowane. Jak podkreślają spawacze z firmy VOLTSTEEL z Czarnkowa, praca migomatem gwarantuje wysoką jakość spoin. Spawanie jest zaś błyskawiczne.

Podstawowe informacje o spawaniu MIG/MAG

Spawanie MIG/MAG dzieli się na metodę MIG oraz MAG. Różnią się one od siebie tylko rodzajem zastosowanego przy spawaniu gazu osłonowego. W technice MIG wykorzystywane są gazy chemicznie obojętne, czyli argon oraz hel. Metoda MAG to zaś spawanie w gazach osłonowych aktywnych chemicznie. Są to przede wszystkim tlen oraz dwutlenek węgla. Prócz tego warto wiedzieć, że spawanie MIG/MAG może opierać się o wykorzystanie drutu spawalniczego powlekanego lub niepowlekanego. Jak zaś wygląda cały proces spawalniczy?

Specjaliści pracowni VOLTSTEEL tłumaczą, iż spawanie MIG/MAG polega na płynnym wysuwaniu drutu spawalniczego, który topi się w łuku elektrycznym. Stopiony materiał pochodzący z łuku łączy się zaś ze stopionym materiałem dodatkowych, tworząc płynne jeziorko spawalnicze. To zaczyna później krzepnąć, co doprowadza do powstania trwałego złącza.

Jak zbudowane jest stanowisko do spawania MIG/MAG?

Technologia spawania MIG/MAG wymaga przygotowania stanowiska pracy, które składa się z wielu elementów. Źródłem prądu oraz układem sterowania jest półautomat spawalniczy zwany inaczej migomatem. Kolejnym elementem jest podajnik drutu, a także przewód zespolony, czyli łącznik podajnika drutu ze źródłem prądu. Prócz tego całe stanowisko musi posiadać chłodnicę cieczy oraz butlę gazu. Stanowi ona źródło ważnego dla całego spawania gazu osłonowego. Czy to jednak wszystkie elementy narzędzia do spawania MIG/MAG?

Doświadczeni spawacze z pracowni VOLTSTEEL wymieniają również wielofunkcyjny przewód z uchwytem MIG/MAG. To on doprowadza prąd spawania do drutu, gaz osłonowy, a także to on zapewnia sterowanie i chłodzenie. Warto też podkreśli, iż w porównaniu z innymi metodami spawalniczymi ważne jest dokładne określenie parametrów całego spawania. Spawacz musi wyznaczyć:

  • natężenie i napięcie łuku,
  • prędkość podawania drutu,
  • rodzaj i średnicę drutu,
  • rodzaj i natężenie przepływu gazu osłonowego,
  • prędkość spawania,
  • pochylenie spawania,
  • rodzaj i biegunowość prądu spawania.

Zalety metody MIG/MAG

Metoda MIG/MAG jest bardzo ceniona wśród pracowni spawalniczych ze względu na szeroki zakres pracy, którą gwarantuje. Można nią spawać zarówno metale niestopowe, jak i nisko oraz wysokostopowe. Bez trudu migomat radzi sobie zatem z aluminium, magnezem, miedzią czy stalami. Niezależnie od obrabianego materiału technika MIG/MAG gwarantuje niebywałą wydajność i szybkość pracy, a to wszystko z możliwością pełnej automatyzacji procesów spawalniczych. Podkreślić również warto wysoką jakość spoiny oraz niski koszt spawania. Jeden z pracowników firmy VOLTSTEEL, zwraca również uwagę na branże, w których metoda MIG/MAG ma zastosowanie:

Nasza pracownia przyjmuje zlecenie na spawanie MIG/MAG konstrukcji z przemysłu ciężkiego, energetycznego, budowlanego, a także z sektora remontowego, prac konserwacyjnych, ogrodniczego i rolnego czy meblarskiego. Praca półautomatami spawalniczymi zwanymi migomatami jest możliwa praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu spawalniczego. Obróbce można poddać zbiornik ciśnieniowy i rurociąg lub mały element mebli i balustrad.

Jak można zatem zauważyć metoda MIG/MAG to technologia, która jest dzisiaj bardzo spopularyzowana. Dzięki temu ceny usług spawalniczych migomatem nie są nadmiernie wysokie.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz