Artykuł sponsorowany

Poznaj technikę i możliwości druku transferowego, wykorzystywanego w działaniach firmy Paar Haft & Sitodruk

 Poznaj technikę i możliwości druku transferowego, wykorzystywanego w działaniach firmy Paar Haft & Sitodruk

Nanoszenie nadruków na różnego rodzaju tekstylia to jedna z ważniejszych gałęzi współczesnego rynku poligraficznego. Warto jednak pamiętać, że w miarę postępu technologicznego, także w zakresie poligrafii dostępne stały się różnorodne techniki druku. Nie da się przy tym ukryć, że firmy takie jak Paar Haft & Sitodruk, oferujące druk na tkaninach, niezwykle chętnie w swych działaniach stosują technikę druku transferowego, pozwalającego na uzyskanie na różnorodnych materiałach trwałych i nasyconych kolorami nadruków.

Druk transferowy – jak robią to specjaliści z Paar Haft & Sitodruk?

Druk transferowy, określany także mianem druku sublimacyjnego, zaliczany jest do metod druku pośredniego. W związku z tym w przeciwieństwie do druku bezpośredniego, który polega na przeniesieniu obrazu z formy drukowej bezpośrednio na podłoże drukowane, w druku transferowym wykorzystywana jest dodatkowa powierzchnia pełniąca funkcję pośrednika między formą drukową a podłożem, na którym docelowo ma się znaleźć obraz. W tym przypadku rolę pośrednika pełni specjalny papier transferowy. Transferowy druk sublimacyjny to technologia ciesząca się obecnie niezwykłą popularnością i wykorzystywana jest ona przez firmy, takie jak Paar Haft & Sitodruk Spółka cywilna Arkadiusz Kubacz, Paweł Grochowski, oferujące wykonywanie wysokiej jakości nadruków na różnorodnych tkaninach, odzieży lub na ceramice, bądź też tworzywach sztucznych. Warto jednak pamiętać, że jak mówi przedstawiciel Paar Haft & Sitodruk –

Naniesienie na materiał nadruku metodą transferową możliwe jest dzięki zjawisku sublimacji, gdzie ciało stałe zmienia swój stan skupienia z formy podstawowej do fazy lotnej z pominięciem przejściowej, czyli cieczy. Dlatego też w przypadku transferu barwnik obecny w tuszach sublimacyjnych, zmieniając na skutek podgrzania stan skupienia ze stałego w gazowy, dzięki temperaturze i działaniu ciśnienia ze specjalnych pras, wnika głęboko w materiał. Sprawia to, że nadruk spaja się z powierzchnią, na którą został naniesiony, co przekłada się na jego wyrazistość i trwałość.

Warto tutaj również wspomnieć, że fachowcy z Paar Haft & Sitodruk wykonują nadruk na tkaninach charakteryzujących się odpowiednią zawartością poliestru w składzie materiału (powinna ona być jak najwyższa, gdyż to właśnie z włóknami poliestrowymi pigmenty barwnika łączą się najlepiej).

Zalety druku transferowego wykonywanego w Paar Haft & Sitodruk

Wiedza i doświadczenie specjalistów z Paar Haft & Sitodruk oraz możliwości technologiczne sprawiają, że druk transferowy, niesie ze sobą wiele zalet, z których wspomnieć należy:

  • możliwość uzyskania bardzo ostrych i dokładnie odwzorowanych konturów nadruków, a także możliwość naniesienia na materiał zdjęć oraz wysokiej rozdzielczości grafiki lub przejść tonalnych,

  • sublimacja pozwala na wprasowywanie transferów wszędzie tam gdzie druk innymi metodami (np. sitodrukiem) jest trudny, bądź niemożliwy do wykonania (nierówne powierzchnie, szwy itp.),

  • transfer charakteryzuje się idealnie gładką strukturą, nawet na najtrudniejszym podłożu,

  • druk transferowy cechuje wysoka trwałość (nie kruszy się i nie odpada, a dodatkowo jest odporny np. na pranie, prasowanie oraz na działanie promieni słonecznych),

  • ten rodzaj wydruku jest bezpieczny dla zdrowia i dla środowiska, co wynika z faktu, że w nie stosuje się tu żadnych chemikaliów czy niebezpiecznych substancji.

Druk transferowy to technologia posiadająca wiele zalet. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w sublimacji warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia fachowców z firmy Paar Haft & Sitodruk, którzy już od lat 90-tych zajmują się profesjonalnym drukowaniem na tkaninach, wykorzystując w tym zakresie zarówno druk sublimacyjny, jak i inne metody nanoszenia nadruków.

Opracowanie:
Piaseczno, Chyliczkowska 24
tel. 22 756 81 85
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz