Artykuł sponsorowany

Poznaj tajniki górnictwa z Muzeum Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Poznaj tajniki górnictwa z Muzeum Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Muzeum to nie tylko instytucja kultury, która otwiera na sztukę. Jest to przede wszystkim przestrzeń stanowiąca pewnego rodzaju okno w czasie. Pozwala cofnąć się do minionych epok, poznawać historię, tradycje, technologie, zwyczaje. Na wędrówkę po niesamowitym świecie polskiego górnictwa u opowieści o czarnym złocie warto udać się do Muzeum Dawna Kopalnia Nowa Ruda w Kotlinie Kłodzkiej, oferującego moc atrakcji dla zwiedzających w każdym wieku.

Rodzaje kopalń

Kopalnie, w których pracują górnicy, to miejsca uzyskiwania wielu różnych surowców. Ze względu na metody wykorzystywane do wydobycia materiału, wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje. Odkrywkowe zakłady górnicze charakteryzują się pracami wykonywanymi na powierzchni, gdzie złoża są eksploatowane poprzez odkrywanie ich kolejnych warstw. Drugą opcję stanowią kopalnie głębinowe, w których kopaliny pozyskiwane są z głębi ziemi i transportowane poprzez sztolnie bądź szyby ponad poziom gruntu. Trzeci model stanowią wersje otworowe, gdzie złoża wydźwigiwane są z wykorzystaniem uzbrojonych odwiertów. Inną klasyfikację, jaką można zastosować do rozróżnienia zakładów górniczych, stanowią złoża, które są przez nie wydobywane. Do najczęstszych należą rudy żelaza, miedzi, ołowiu, węgla, soli czy gazu ziemnego, bazaltu bądź granitu. Ponadto, w ten sam sposób pozyskuje się także surowce o niewątpliwie dużej wartości jak diamenty, srebro, platyna czy złoto.

Tradycje górnicze w Polsce

Początki górnictwa na ziemiach polskich datować należy na czasy średniowiecza. Wówczas to dynamicznie rozwijał się przemysł wydobywczy skoncentrowany wokół żup solnych. Złoża węgla kamiennego, głównie z obszarów Górnego Śląska, zaczęły być najsilniej eksploatowanie dopiero na przełomie XIX oraz XX wieku. Wynikało to z błyskawicznie postępującego wzrostu gospodarczego, wymagającego coraz większych nakładów tego wysokoenergetycznego surowca, by sprostać ówczesnemu, stale zwiększającemu się, zapotrzebowaniu na energię. Historia górnictwa nie kończy się jednak wraz z nastaniem minionego stulecia. W czasach powojennych antracyt stanowił jeden z polskich towarów eksportowych. Stanowiło to jeden z powodów, dla których władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej podjęły decyzję o modernizacji wielu istniejących wtedy kopalń oraz o budowie nowych. Współcześnie, gdy nowoczesne technologie pozwalają na korzystanie w coraz większym stopniu z odnawialnych źródeł energii, część zakładów górniczych została przekształcona np. na muzea, jak chociażby Muzeum Dawna Kopalnia Nowa Ruda w Kotlinie Kłodzkiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest poznawanie historii bezpośrednio w miejscu jej rozgrywania.

Węgiel kamienny, zwany Polsce czarnym złotem, to nie tylko surowiec wypełniający zapotrzebowanie energetyczne. Stanowi, wraz z historią jego wydobywania, część polskiej tradycji. Odkrywanie jego sekretów może być wspaniałą przygodą, szczególnie w kopalni — miejscu pozyskiwania.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz