Artykuł sponsorowany

Poznaj rodzaje i zastosowanie stalowych rur bezszwowych producenta SLOVRUR

Poznaj rodzaje i zastosowanie stalowych rur bezszwowych producenta SLOVRUR

Rury stalowe stosowane są dzisiaj zarówno w przemyśle ciężkim i lekkim, jak i w budownictwie oraz energetyce. Dzieli się je na dwie kategorie: konstrukcje ze szwami oraz konstrukcje bez szwów. Czym się one od siebie różnią? Każde z tych rozwiązań ma inną charakterystykę i zastosowanie, ale eksperci zgodnie twierdzą, iż wyższe jakościowo i bardziej wytrzymałe są rury bezszwowe. Potwierdzają to liczne badania materiałowe. Gdzie zatem rury pozbawione szwów znalazły swoje zastosowanie? Wiele odmiennych branż obsługuje producent SLOVRUR, który specjalizuje się w tworzeniu rur walcowanych na gorąco i zimno.

Charakterystyka rur bezszwowych

Rury bezszwowe stosuje się już od ostatniej dekady XIX wieku, a do dzisiaj technologia ich wytwarzania znacznie wyewoluowała. Tego typu konstrukcje tworzy się obecnie w nowoczesnych ciągarniach, które wyposażone są w technologię do walcowania pielgrzymkowego rur na gorąco oraz zimno. Jak podkreślają eksperci z firmy producenckiej SLOVRUR, która słynie z szerokiej oferty rur stalowych bezszwowych, tego typu produkty wykonuje innowacyjny walec wycinający otwory w materiale przeznaczonym do stworzenia określonej długości rury. Pozbawione są one przy tym szwów, które uznawane są za słabe punkty, potencjalnie narażone na rozszczelnienie, przerwanie czy pęknięcie.

Podkreślić warto, że stalowe rury bezszwowe tworzone są z wysokiej jakości selekcjonowanego metalu. To w połączeniu z brakiem szwów pozwala uzyskać konstrukcję niebywale wytrzymałą, żywotną oraz opłacalną w produkcji. Najlepsi producenci – za takiego uznaje się w Europie firmę SLOVRUR – gotowi są nawet na tworzenie skomplikowanych kształtów rur bezszwowych. Występują one w rodzaju okrągłym, kwadratowym czy wielobocznym. Na ostateczną jakość wpływa zaś sama technologia walcowania, a także klasa zastosowanej do produkcji wylewki stalowej. Producent SLOVRUR dba o tworzenie solidnych rur bezszwowych m.in. dzięki wdrożeniu złożonych procedur zakładowej kontroli jakości. Firma stosuje również wiele ważnych norm ISO, PN-EN, DIN oraz zalecenia UDT.

Rodzaje stalowych rur bezszwowych i ich zastosowanie

Jak już wymieniono, rury stalowe mogą mieć różne kształty przekrojów, a także mogą być gięte. Mnogość modeli rur bezszwowych jest naprawdę duża, dlatego inwestorzy szczególną uwagę powinni zwracać na parametry użytkowe kupowanych konstrukcji. Istotne jest także zweryfikowanie średnic rur.

Szeroko wyspecjalizowany producent SLOVRUR oferuje między innymi rury stalowe bezszwowe o średnicach od 10,2 mm do nawet 139,7 mm. Grubość ścian takich konstrukcji może sięgać nawet 16 milimetrów. Takie rury świetnie sprawdzają się zatem w budownictwie, w energetyce oraz w przemyśle wydobywczym. SLOVRUR tworzy dla takich sektorów gospodarczych między innymi rury bezszwowe na konstrukcje stalowe, na części maszyn, na urządzenia ciśnieniowe, na gwintowanie i spawanie, a także na instalacje do mediów palnych. Stalowe rury bezszwowe cenione są też w przemyśle naftowym, który unika rur z łączeniami. Te nie są również polecane w motoryzacji, a także przy konstruowaniu maszyn oraz różnego rodzaju podzespołów hydraulicznych i pneumatycznych. Inżynierowie SLOVRUR polecają do takich zastosowań rury bezszwowe precyzyjne ciągnione na zimno. Ich przykładami są:

  • rury na wymienniki,
  • rury z ożebrowaniem wewnętrznym,
  • rury na systemy ciśnieniowe, hydrauliczne i pneumatyczne,
  • rury do produkcji łożysk,
  • rury dla przemysłu automobilowego,
  • rury o specjalnych powierzchniach.

Wymienione powyżej konstrukcje najczęściej tworzy się dla średnic od 4 mm do 125 mm. Ich ścianki są cieńsze od zwykłych stalowych rur bezszwowych. Dzięki temu są one jednak lżejsze, co w wielu przypadkach jest cenną własnością. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz