Artykuł sponsorowany

Poznaj proces powstawania protezy zębowej

Poznaj proces powstawania protezy zębowej

Proteza zębowa jest niezbędna do codziennego funkcjonowania osobom, które mają znaczące braki w uzębieniu. Jedzenie, rozmowa oraz wyraz twarzy na te elementy wpływają zęby. Jeśli ich brakuje, codzienne życie jest bardzo niekomfortowe. Rozwiązaniem tych problemów są protezy zębowe. Jeszcze do niedawna kojarzyły się wyłącznie z osobami starszymi. Obecnie nawet osoby młode mogą nosić protezy, jeśli tego potrzebują. 

Co daje nam proteza zębowa

Ubytki w uzębieniu mogą posiadać nawet osoby młode. Wypadek,choroba lub inne urazy mogą spowodować, że wypadnie kilka lub wszystkie zęby. Dzisiejsza protetyka ma wiele rozwiązań na problemy ludzi z różnych grup wiekowych. Braki w uzębieniu są również niekorzystne dla zdrowia. Niepełna szczęka może się odkształcać, co z kolei może doprowadzić do deformacji twarzy. Jeżeli utrata zębów spowodowana jest chorobą degeneracyjną kości, to proces ich utarty będzie przebiegał bardzo szybko. Dlatego zwlekanie z wizytą u protetyka może negatywnie wpłynąć na nasz komfort życia. Dzięki protezie zębowej jedzenie czy radosny śmiech nie będzie stanowiło już przeszkody w codziennym życiu. 

Jak się robi protezę zębową?

Protezy są wykonywane przez protetyka w pracowni protetycznej Robert Łojszczyk. Ciągłe prace nad materiałami, z których wykonuje się protezy, przyczyniają się do zwiększenia komfortu ich noszenia. Przed wyborem protezy muszą być wyleczone te zęby, które znajdują się w szczęce. Tworzenie protezy to proces wymagający dużej precyzji i czasu. Musi być ona idealnie dopasowana do dziąseł. Wybór materiału, z którego będzie wykonana proteza, zależy od stanu dziąseł pacjenta oraz budżetu, jaki ma do przeznaczenia na ten cel. Przygotowanie protezy obejmuje kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym. Pierwsza wizyta to ocena stanu uzębienia przez dentystę. W zależności od ilości ubytków w uzębieniu, dobierze on rodzaj protezy i materiał, z jakiego ma być wykonana. Następnie, za pomocą specjalnych, metalowych łyżek pobierze odcisk szczęki. Stomatolog ustali także sposób zagryzania zębów, wady zgryzu oraz kolor zębów. Kolor zębów w protezie powinien być jak najbardziej zbliżony do koloru zębów, jaki posiada pacjent (jeśli posiada własne zęby), a jeżeli nie to do wieku. Najpierw wykonywana jest proteza próbna. Ma ona za zadanie pomóc pacjentowi ocenić czy właściwa wersja protezy zębowej będzie mu odpowiadała. Dopiero, gdy pacjent zaakceptuje pierwowzór protezy, jej wzornik zostaje przekazany protetykowi, która wykona jej próbna wersje w gabinecie protetycznym. Zakładanie protezy odbywa się zawsze po ostatecznej akceptacji pacjenta. Na tym etapie możliwe są jeszcze poprawki, które spowodują wyższy komfort noszenia protezy. 

Opracowanie:
Piastów, Bohaterów Wolności 35
tel. 602 369 932
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz