Artykuł sponsorowany

Poznaj popularne rodzaje tynków maszynowych

Poznaj popularne rodzaje tynków maszynowych

Tynki maszynowe warto aplikować na dużych powierzchniach, gdzie ręczne tynkowanie jest czasochłonne. Ów tynki to zaprawy, które można kupić pod postacią suchej mieszanki. Jest ona wsypywana do podajnika agregatu, gdzie jest mieszana z wodą. Przygotowany tynk jest nakładany na powierzchnię przy użyciu specjalnego pistoletu. Zapewnia to równomierne rozmieszczenie zaprawy na ścianie lub suficie. Poznaj najpopularniejsze rodzaje tynków maszynowych.

Tynki maszynowe cementowo-wapienne i wapienne

Kiedyś tynk cementowy był wytwarzany na budowie z wody, cementu, wapna i piasku. Obecnie nazywamy go tynkiem tradycyjnym. Dziś na rynku dominują gotowe maszynowe tynki cementowe, do których wystarczy dodać wodę. Z powodzeniem może być stosowany zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i wilgotnych, ponieważ jest niewrażliwy na wilgoć. Ponadto tynki cementowo-wapienne dobrze zatrzymują ciepło, tłumią hałas i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ten rodzaj tynku nakłada się w dwóch lub trzech warstwach (uwzględniając obrzutkę), co pozwala idealnie wygładzić nierówne ściany. Ze względu na swoje wszechstronne właściwości, zaprawa tego typu może być stosowana na powierzchniach z ceramiki, cegieł i tradycyjnego betonu.

Tynki wapienne powstają z połączenia kruszywa mineralnego oraz różnego typu domieszek. Mogą nimi też być pigmenty – bez ich dodatku tynki wapienne mają tradycyjny biały odcień. Ich podstawowym składnikiem jest wapno hydratyzowane. Są odporne na skurcze występujące podczas schnięcia – dzięki temu nie ma ryzyka, że powierzchnia popęka, kiedy już przeschnie. Ogromną zaletą tynków wapiennych jest możliwość nakładania ich na inne stare tynki. Wpływa to na regulację wilgotności w pomieszczeniu i poprawę jego mikroklimatu. Te tynki nie wysychają szybko, więc nie ma pośpiechu przy ich nakładaniu. Tynk wapienny można nakładać na cegły, ceramikę, pustaki silikatowe, a nawet na beton.

Tynki gipsowe i gipsowo-wapienne

Gipsowy tynk maszynowy to połączenie gipsu, różnych modyfikatorów i wody. Może być używany tylko wewnątrz budynków, ponieważ jest przepuszczalny dla wilgoci, co poprawia mikroklimat pomieszczenia. Tynk gipsowy wchłania wilgoć, gdy jest jej zbyt dużo w powietrzu, a gdy w pomieszczeniu robi się sucho – zwraca ją. Taka przepuszczalność poprawia mikroklimat pomieszczenia. Można go nakładać na podłoża betonowe, żelbetowe oraz ceramiczne. W ofercie firmy G24 Grupa Machowicz odnajdziemy wysokiej jakości tynki i inne materiały oraz narzędzia do prac tynkarskich. Tynk gipsowy charakteryzuje się gładką, białą teksturą i po przeszpachlowaniu jest stosowany jako podkład pod malowanie.

Pewną nowością jest tynk gipsowy twardy, np. Knauf MP 75 Diamant. Jest to specjalna zaprawa tynkarska na bazie gipsu o zwiększonej twardości oraz wytrzymałości na ściskanie. Knauf MP 75 Diamant jest pierwszym twardym tynkiem gipsowym wprowadzonym na rynek, który dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się synonimem twardej powierzchni, zarazem tworzącej zdrowy klimat w pomieszczeniach. Łączy w sobie odporność i wytrzymałość tynków cementowo-wapiennych z odróżniającą tynki gipsowe właściwością do regulacji poziomu wilgoci w pomieszczeniach.

Opracowanie:
Ząbki, Gdyńska 24
tel. 22 781 46 41
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz