Artykuł sponsorowany

Poznaj moc „naturalnej” dezynfekcji metodą ozonowania

Poznaj moc „naturalnej” dezynfekcji metodą ozonowania

Rodzajów procesów dezynfekcyjnych jest naprawdę wiele. Niektóre firmy stawiają na tradycyjne opryski i środki chemiczne. Inne podążają za technologiami innowacyjnymi i całkowicie nieszkodliwymi dla środowiska. Do takich można zaliczyć zamgławianie ULV, zamgławianie termiczne i szczególnie polecane ozonowanie. Ostatnia metoda dezynfekcji swoją popularność zawdzięcza świetnym wynikom w zakresie dezynfekcji, osiąganym bez użycia chemii, a także uniwersalności zastosowania. Ozon zabijający m.in. wirusy oraz bakterie można stosować nawet w wielkopowierzchniowych pomieszczeniach.

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie to metoda dezynfekcji, która odbywa się przy użyciu specjalnego generatora ozonu. To właśnie potrójne cząsteczki tlenu odpowiadają za proces utleniania ścianek komórkowych mikroorganizmów, skutecznie je niszcząc. W zależności od stosowanego sprzętu oraz oczekiwanego efektu, jednorazowa dezynfekcja może zapewnić praktycznie stuprocentową czystość mikrobiologiczną nawet na kilkuset metrach kwadratowych powierzchni. Nic zatem dziwnego, że metoda ozonowania jest tak chętnie stosowana w zakładach przemysłowych, magazynach czy galeriach handlowych.

Podkreślić również warto, iż metoda ta spełnia restrykcyjne normy środowiskowe dyrektyw Unii Europejskiej, a jej rewolucyjność polega na niebywałej wydajności. Działanie ozonu jest 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze od tradycyjnej dezynfekcji chlorem.

Zastosowanie ozonowania

Ozon wykazuje bardzo silne działanie antyseptyczne oraz dezynfekujące, co pozwala na jego uniwersalne zastosowanie. Sprawdza się nawet w przypadku konieczności odkażania pomieszczeń przeznaczenia laboratoryjnego i medycznego, a to pokazuje jak silną ma on moc. Ozonowanie szczególnie ważne jest przy eliminowaniu bakterii, wirusów, drobnoustrojów chorobotwórczych oraz wszystkich ich form przetrwalnikowych. Metoda ta świetnie sprawdza się też przy usuwaniu z pomieszczeń pasożytów, pleśni i grzybów, a także ciężkich do zwalczenia insektów takich jak pluskwa domowa. Prócz tego – inaczej niż w przypadku zamgławiania chemicznego – ozon radzi sobie z alergenami i pyłkami, sam nie powodując odczynów alergennych u ludzi i zwierząt. Wszystko to przy jednoczesnej dezodoryzacja – usuwaniu zapachu wilgoci, stęchlizny, farby i lakierów, a także odoru biologicznego np. po rozkładających się zwłokach.

Obecnie ozonowanie stosuje się zatem w obiektach użyteczności publicznej, w środkach komunikacji (samochodach, pociągach, tramwajach, samolotach), w magazynach i zakładach przemysłowych, a także w mieszkaniach i domach, czy w sklepach i lokalach usługowych. Ozon sprawdza się zarówno do pełnej dezynfekcji wnętrz, docierając do każdego nawet trudnodostępnego miejsca, jak i też można go zastosować do odkażania pojedynczych przedmiotów oraz konstrukcji np. maszyn czy mebli.

Czy ozonowanie zwalcza SARS-CoV-2?

Prawidłowo przeprowadzone ozonowanie pomieszczeń pozwala pozbyć się wszystkich wirusów, w tym wirusa SARS-CoV-2. Skuteczność walki ozonu z koronawirusem jest potwierdzona laboratoryjnie, a dzisiaj najlepsze firmy usług dezynfekcyjnych oferują zabezpieczanie pomieszczeń i ich pełne odkażanie metodą ozonowania. Takie zadanie należy zlecać tylko przedsiębiorstwom, które posiadają odpowiednie certyfikaty, zaplecze technologiczne oraz przeszkolonych pracowników. Na to mogą liczyć klienci firmy OZONPOL, która w Szczecinie i okolicach nie ma sobie równych w zwalczaniu bakterii, grzybów, pleśni, czy właśnie wirusów.

Zalety procesu ozonowania

Ozonowanie ma wiele zalet, do których przede wszystkim zalicza się jego wysoką skuteczność i wydajność, a także uniwersalne zastosowanie. Wspomnieć należy także o:

  • błyskawiczności działania,
  • prostym procesie przygotowania pomieszczeń do ozonowania,
  • możliwości korzystania z pomieszczeń praktycznie od razu po zakończeniu dezynfekcji,
  • wysokim bezpieczeństwie dla ludzi, zwierząt i środowiska,
  • możliwości dezynfekcji całych obiektów jednocześnie,
  • braku konieczności wykorzystania chemii,
  • funkcji zabezpieczającej ozonowania (powierzchnie są mniej podatne na rozwój kolonii bakterii, wirusów, czy grzybów).

Jak wygląda proces ozonowania?

Proces ozonowania to dezynfekcja uproszczona niemalże do minimum – najlepsze firmy zajmują się każdym etapem, wystarczy np. oddać klucze do mieszkania i wrócić po zakończonym zabiegu. Rozpoczyna się on zawsze od wizji lokalnej. Dzięki niej zespół specjalistów może wyznaczyć potrzebne stężenie ozonu oraz wydajność generatorów. Istotne jest też przygotowanie pomieszczeń do ozonowania: zabezpieczenie cennych przedmiotów, uszczelnienie wnętrz (okien, drzwi, kratek wentylacyjnych), wyniesienie roślin, oznaczenie i zabezpieczenie stref poddawanych dezynfekcji (przed np. wejściem do nich osób trzecich).

Kolejny etap polega na rozmieszczeniu i uruchomieniu niezbędnego sprzętu oraz na ścisłej kontroli parametrów odbywającej się dezynfekcji. Po jej zakończeniu następuje wietrzenie oraz końcowe pomiary stężeń, które wskażą to, czy właściciel mieszkania, domu, hotelu może użytkować już ozonowane wnętrza. Zlecający uzyskuje również protokół dezynfekcji i certyfikat poświadczający dezynfekcję.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz