Artykuł sponsorowany

Poznaj kryteria doboru szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego

Poznaj kryteria doboru szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego

Edukacja dzieci i młodzieży jest bardzo ważny etapem ich życia. To w szkołach kształtują się często pierwsze zainteresowania oraz talenty, które będzie można przekuć w pasję na całe życie, a nawet w ścieżkę kariery. Planowanie nauczenia jest zatem ważne zarówno na etapie kształcenia podstawowego, jak i później w trakcie nauki w szkole średniej. Na co zatem zwracać uwagę przy doborze szkół?

Jak wybrać dobrą podstawówkę dla dziecka?

Wybór szkoły podstawowej dla dziecka to obowiązek rodzica. Nie powinien iść on przy tym najprostszą drogą, wysyłając pociechę do najbliższej szkoły. Wyznaczniki, które warto wziąć pod uwagę, są bardziej złożone niż tylko lokalizacja, którą jednak należy także rozważyć. Co jest zatem najważniejsze przy doborze dla dziecka szkoły podstawowej?

Przede wszystkim rodzic powinien zapoznać się z programem nauczania danej instytucji. Warto, by poznał metody stosowane przez poszczególnych nauczycieli, a także zapoznał się z ponadprogramową aktywnością szkoły. Dobra placówka gwarantuje bowiem dzieciom coś więcej niż naukę w ramach nauczania podstawowego. Ważny jest dostęp do wycieczek kulturalnych, rozwoju talentów sportowych i plastycznych, a także muzycznych. Najlepsze szkoły wprowadzają również programy edukacyjne przygotowujące dzieci do życia. W ramach lekcji odbywają się wtedy spotkania z pracownikami różnych instytucji i firm, a nawet znanymi lokalnymi osobowościami.

W Polsce nie brakuje też szkół podstawowych, które stawiają nacisk na indywidualne nauczanie dzieci, mimo stosunkowo dużych grup w klasach. Jest to jednak możliwe dzięki współpracy szkół z doświadczonymi nauczycielami, którzy stale poznają nowe, bardziej wydajne techniki uczenia. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę w kontekście nauczania języków obcych – angielski powinien być zaledwie podstawą.

Czy program edukacyjny to jednak wszystko? Odpowiedź brzmi: nie. Rodzice zawsze powinni zapoznać się z infrastrukturą szkoły podstawowej, wybierając placówkę nowoczesną i bezpieczną dla pociech. Musi ona posiadać specjalnie przygotowane sale dla uczniów w różnym wieku, a także musi posiadać najwyższej klasy zaplecze sanitarne: łazienki, kuchnie, stołówki, szatnie. Warto też zwrócić uwagę na obiekty sportowe. Pod wszystkimi wymienionymi względami najwyższą jakością wyróżnia się między innymi Szkoła Podstawowa w Tarczynie (ul. Juliana Stępkowskiego 15), która tworzy Zespół Szkół również z Liceum Ogólnokształcącym im Szarych Szeregów (ul. Szarych Szeregów 8). Wyróżniającego się ono w regionie m.in. świetnymi wynikami swoich maturzystów.

Czas na szkołę średnią – postaw na liceum profilowane!

Przy wyborze szkoły średniej należy kierować się podobnymi kryteriami, co w przypadku szkoły podstawowej. Ważny jest program edukacyjny, infrastruktura budynku, infrastruktura sportowa, a także bezpieczeństwo, jakie jest w stanie zapewnić dana placówka. Istotne jest też – tak jak w przypadku podstawówek – dodatkowa działalność szkoły i nacisk na rozwój talentów czy zainteresowań. Między innymi dlatego warto wybierać licea ogólnokształcące profilowane, które prócz świetnego przygotowania do matury, pozwolą nabyć pierwsze umiejętności zawodowe.

Wybór takich szkół jest doceniany między innymi przez zagraniczne uczelnie, do których dostęp jest dzisiaj ułatwiony dzięki programowi ERASMUS. Należy wiedzieć, że przy chęci wyjazdu do Hiszpanii, Francji czy Włoch właśnie w ramach wymian studenckich trzeba przejść rekrutację, podczas której ocena edukacji w szkole średniej będzie szczególnie mocno weryfikowana. Wyniki edukacji w liceum są ważne też przy pierwszych praktykach czy w studenckich kołach naukowych. Warto zatem wybrać szkołę o profilach dających w późniejszym czasie szerokie pole do kształtowania swojej przyszłości.

Takie możliwości gwarantują licea ogólnokształcące o profilach wojskowych. Nie tylko mogą one otworzyć bowiem karierę w Wojsku Polskim, NATO czy w innych instytucjach publicznych rządowych oraz pozarządowych. Profil wojskowy pozwala przede wszystkim ukształtować charakter, wolę walki i wewnętrzną siłę. Jest to swoista „szkoła przetrwania”, której pozytywny wpływ będzie można odczuwać przez całe życie.

Podobnie jest przy wyborze innych profilów np. językowego, humanistyczno-prawnego, artystycznego czy też profilu dietetyki połączonej z fitnessem. Ostatni przykład zachęcić powinien młode dziewczyny, które będą mogły wykorzystać swoje nabyte umiejętności do promowania zdrowego stylu życia. Być może dietetyka czy fitness staną się ich drogą na całe życie? Na to pytanie warto szukać odpowiedzi w takich szkołach jak wspomniane Liceum Ogólnokształcące im. Szarych Szeregów w Tarczynie. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży