Materiał Partnera

Poznaj historię ropy naftowej – niezwykłe muzeum w Bóbrce

Poznaj historię ropy naftowej – niezwykłe muzeum w Bóbrce

Niezwykłe historie

Wakacje to nie tylko czas, by wypocząć, opalić się i na chwilę zapomnieć o codziennych stresach. Lato to też doskonały moment na przygody, odrywanie świata i przeżywanie zupełnie nowych doświadczeń.  Muzeum – to słowo raczej nie kojarzy się z przygodami. Tymczasem są w Polsce muzea, które mogą nam zaoferować niezapomniane atrakcje. Jednym z nich jest Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w miejscowości Bóbrka. To właśnie w tej maleńkiej miejscowości powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej nazywanej wówczas olejem skalnym. Prace rozpoczęły się w 1861 roku – kopalnię założyło trzech mężczyzn, którzy w ten sposób zawiązali pierwszą spółkę naftową w historii świata. Wśród nich był Ignacy Łukasiewicz, który to właśnie jako pierwszy, w procesie destylacji ropy naftowej, otrzymał naftę. To dlatego dziś muzeum w Bóbrce nosi jego imię.

Niezwykłe atrakcje

Muzeum w Bóbrce działa na terenie funkcjonującej do dziś kopalni ropy naftowej. To dlatego wizyta w tym miejscu to takie niezwykłe doświadczenie.

Można u nas zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym, XIX-wieczne kopanki oraz pospacerować pięknymi alejkami pośród lasu – mówi jeden z pracowników muzeum.

Wśród najciekawszych zabytków, jakie znajdziemy w muzeum, trzeba wymienić obelisk ufundowany w 1872 roku przez samego Łukasiewicza – miał on upamiętniać moment otwarcia kopalni. Na turystów czekają też kopanki Franek i Janina – obie pierwotnie wykopane ręcznie, a następnie pogłębione wiertnicą. Sporą atrakcją jest też XIX-wieczny warsztat mechaniczny oraz zrekonstruowana wiertnica, której używano kiedyś do wykonywania płytkich odwiertów metodą udarową. Niezwykłych zabytków i ciekawych eksponatów w zbiorach muzeum jest naprawdę mnóstwo, a – co najważniejsze – w dużej mierze są to przedmioty, których nie znajdziemy nigdzie indziej.

Ciekawa okolica

Wybierając się do muzeum w Bóbrce, warto przy okazji zwiedzić okolicę. Tuż obok czeka na nas sporo interesujących miejsc. Jednym z ciekawszych zakątków w okolicy jest Pałac w Dukli, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu i Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Maluchom z pewnością przypadnie do gustu Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym prowadzone są pasjonujące zajęcia. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz