Materiał Partnera

Poznaj 3 czynności, które pozwolą uratować zalany laptop

Poznaj 3 czynności, które pozwolą uratować zalany laptop

Komu z nas nie zdarzyło się przez przypadek czy nieuwagę przewrócić kubek i rozlać jego zawartość? O ile zalejemy biurko lub znajdujące się na nim papiery, wystarczy posprzątać i wszystko wysuszyć. Prawdziwy problem pojawia się, gdy zalejemy laptopa. Co zrobić, aby nie stracić sprzętu łącznie z danymi, które się na nim znajdują? Jak zwiększyć jego szansę na naprawę? Podpowiadamy, w jaki sposób postąpić natychmiast po wypadku.

Po pierwsze – zasilanie

Niezależnie od tego, czym zalejemy komputer, musimy jak najszybciej podjąć działanie. Zdecydowanym priorytetem jest odcięcie wszelkich źródeł zasilania, zanim dojdzie do zwarcia. Powinniśmy odłączyć ładowarkę oraz wymusić natychmiastowe zamknięcie systemu. Dodatkowo, jeśli potrafimy, możemy wyciągnąć baterię. Niestety nie zawsze jest to możliwe bez rozkręcania obudowy. W takich modelach zazwyczaj znajduje się wewnętrzny przycisk umożliwiający dezaktywowanie baterii.

Po drugie – suszenie

Po wstępnym zabezpieczeniu zalanego laptopa przed nieodwracalnymi uszkodzeniami podzespołów, następnym, kluczowym, etapem jest dokładne suszenie. Ten proces powinien trwać minimum dobę, ale tak naprawdę im dłużej, tym lepiej. To da nam pewność, że po ponownym uruchomieniu nie dojdzie do zwarcia. Jednak, zamiast skupiać się na wycieraniu części zewnętrznych, jak ekran czy klawiatura, powinniśmy natychmiast zadbać o odpowiednie ułożenie komputera. Jeśli dany model jest do tego przystosowany, najlepiej rozchylić matrycę o 180 stopni i położyć laptop na płasko. Natomiast jeżeli nie jest to możliwe, sprzęt należy położyć tak, aby klawiatura opierała się o powierzchnię, a część z ekranem zwisała w dół. To pozwoli swobodnie wyciekać cieczy znajdującej się wewnątrz komputera. Warto podłożyć pod niego ręcznik lub ściereczki, które wchłoną płyn.

Po trzecie – profesjonalny serwis

Ale, nawet gdy wykonamy powyższe czynności, to nie daje nam gwarancji, że nie dojdzie do uszkodzenia żadnego z wewnętrznych podzespołów. Właśnie dlatego ostatnim krokiem jest oddanie sprzętu w ręce profesjonalisty. Radomska firma Dawid Chętkiewicz Naprawa komputerów dysponująca doświadczonymi fachowcami w dziedzinie serwisowania komputerów, najpierw dokona precyzyjnej diagnostyki, a następnie, jeśli będzie to konieczne, naprawi zniszczenia. Chociaż niektórzy po samodzielnym osuszeniu laptopa, rezygnują z oddania go do serwisu, warto pamiętać, że napoje słodkie czy też kawa lub herbata pozostawiają osad. Ten z biegiem czasu może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie i sprawność laptopa, dlatego dokładne oczyszczenie wnętrza przez specjalistów jest zdecydowanie zalecane.

Opracowanie:
Radom, Parysa 1 lok. 18
tel. 782 139 475
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz