Artykuł sponsorowany

Powody, dla których należy usuwać kamień nazębny – Prywatny Gabinet Stomatologiczny Jolanta Siemaszkiewicz

Powody, dla których należy usuwać kamień nazębny – Prywatny Gabinet Stomatologiczny Jolanta Siemaszkiewicz

Kamień nazębny, tworząc żółte, nieco ciemniejsze iż szkliwo plamy na zębach wprawia, wiele osób w zakłopotanie i sprawia, że przestają się one szeroko uśmiechać. Usuwanie tego osadu jest bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych, gdyż kamień nazębny niszczy szkliwo i działa negatywnie na szyjki zębowe, co prowadzi do rozwoju nadwrażliwości, a w zaawansowanych przypadkach nawet paradontozy. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Kamień nazębny –  czemu jego usuwanie jest tak ważne?

Kamień nazębny jest stosunkowo twardym osadem pojawiającym się na szkliwie, który jest trudny do usunięcia. Jak już się pojawi n ie zwalczy go nawet dokładne szczotkowanie. Pomóc może tylko specjalista, który usunie go poprzez piaskowanie i scaling zębowy, który polega na rozbijaniu osadu nazębnego za pomocą ultradźwięków. Kamień nazębny nie wygląda estetycznie i tworzy na szkliwie charakterystyczne żółte plamy. Proces jego tworzenia rozpoczyna się  już po upływie 48 godzin od mycia zębów, gdyż wtedy na szkliwie formuje się płytka nazębna (inaczej bakteryjna), która ma postać miękkiego osadu, składającego się z resztek jedzenia, złuszczającego się naskórka, a także bakterii próchnicowych. Niedługo po tym wspomniana płytka ulega procesowi mineralizacji – czyli innymi słowy, twardnieniu i ciemnieniu. Dzieje się tak z powodu reakcji ze śliną obecną w jamie ustnej.

Oprócz kwestii związanych z estetyką uśmiechu, kamień nazębny może powodować różne inne niebezpieczne choroby. Osad nazębny jest w stanie szybko zniszczyć szkliwo i co więcej wpływa niekorzystnie na szyjki zębowe, co może prowadzić do rozwoju paradontozy, która jest trudnym do wyleczenia schorzeniem, powodującym dolegliwości bólowe. Kamień nazębny dzieli się na naddziąsłowy oraz poddziąsłowy – który jest znacznie bardziej niebezpieczny. W pierwszym, przypadku należy go usuwać z korony zębowej, zaś w drugim przypadku konieczne jest pobycie się bakterii i węglowodanów spod dziąseł. Z obecnością kamienia nazębnego boryka się bardzo wiele osób, a wszystko przez zaniedbania higieniczne, palenie papierosów, a także spożywaniem dużej ilości alkoholu, kawy czy też herbaty.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat usuwania kamienia nazębnego?

Długotrwała obecność zalegających resztek jedzenia pomiędzy przestrzeniami zębowymi również sprzyja osadzaniu się kamienia nazębnego. Należy pamiętać przede wszystkim o profilaktyce i udawać się na wizyty kontrolne do specjalisty. Piaskowanie i scaling zębów powinno się wykonywać regularnie przynajmniej raz w roku. Można częściej, ale wiele zależy od indywidualnych potrzeb. Sam zabieg trwa zazwyczaj około 45-60 minut i nie jest bolesny, jednak może wywoływać delikatny dyskomfort, co przeważnie dotyczy pacjentów borykających się z nadwrażliwością zębów. Usuwanie kamienia nazębnego można wykonać Prywatny Gabinet Stomatologiczny Jolanta Siemaszkiewicz z Kutna, znajdującego się na terenie województwa łódzkiego, który świadczy także wiele innych usług dentystycznych dla dorosłych, jak i dzieci.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz