Artykuł sponsorowany

Powłoka ceramiczna jako ochrona lakieru samochodowego

Powłoka ceramiczna jako ochrona lakieru samochodowego

Lakier samochodowy nie tylko sprawia, że karoseria prezentuje się efektownie, ale też zabezpiecza wnętrze auta i chroni jego poszczególne podzespoły. Niestety, intensywna eksploatacja auta prowadzi do uszkodzenia lakieru. Deszcz, błoto, gałęzie – wszystko to sprawia, że powłoki narażone są na korozję, a do tego powstają na nich rysy. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się zabezpieczające powłoki ceramiczne na lakier.

Jak działa powłoka ceramiczna?

Powłoki ceramiczne składające się z tlenków krzemu i tytanu powstają przy użyciu nanotechnologii, dzięki której aplikowane cząsteczki wnikają głęboko w strukturę lakieru, która wbrew pozorom jest porowata i trwale wiążą się z nią, tworząc jednolitą, gładką warstwę na powierzchni auta. Powłoka nakładana jest w postaci płynnej, po czym dochodzi do jej utwardzenia. Skrystalizowana warstwa skutecznie zabezpiecza karoserię przed różnego rodzaju uszkodzeniami i oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Cały proces aplikacji powłoki zabezpieczającej trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin, w zależności od specyfiki usługi.

Warto przy tym zaznaczyć, że powłoki ceramiczne powszechnie uznawane są za skuteczniejszą formę ochrony samochodu od tradycyjnych powłok kwarcowych. - Dodaje ekspert reprezentujący myjnię samochodową G-Car Auto Spa w Gdańsku, które specjalnością jest auto detailing. - Są one bowiem twardsze, niezwykle gładkie, a przede wszystkim trwałe.

Szacuje się, że zadbana powłoka ceramiczna utrzyma się na powierzchni auta nawet przez kilka lat, przez cały ten czas skutecznie chroniąc lakier przed uszkodzeniem.

Zalety zabezpieczenia lakieru powłoką ceramiczną

W codziennej eksploatacji samochodu nieunikniona jest styczność jego karoserii z różnymi szkodliwymi czynnikami: wodą, zanieczyszczeniami czy promieniowaniem UV. Lakier zabezpieczony powłoką ceramiczną będzie odporny na uszkodzenia wynikające z oddziaływania tych czynników. Istotne znaczenie ma tu zjawisko hydrofobowości, czyli efekt odpychania wody. Dzięki temu powłoka pozostaje sucha i skutecznie chroni lakier przed korozją, a do tego zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń na jego powierzchni. Dzięki temu samochód estetycznie się prezentuje, karoseria zyskuje bowiem "lustrzany" blask, a do tego wydobyta zostaje głębia koloru lakieru. Co więcej, tak zabezpieczone auto można łatwiej pielęgnować. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia, np. pozostałości owadów czy ptasie odchody, ślady żywicy czy też liście i inne zanieczyszczenia chemiczne usuwa się znacznie łatwiej. Biorąc pod uwagę tak liczne zalety powłok ceramicznych, można stwierdzić, iż jest to produkt godny polecenia dla każdego kierowcy, który chce skutecznie dbać o wygląd i stan techniczny auta.

Oceń artykuł (6)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz