Artykuł sponsorowany

Potrzebujesz auta firmowego? Skorzystaj z atrakcyjnych ofert leasingu!

Potrzebujesz auta firmowego? Skorzystaj z atrakcyjnych ofert leasingu!

Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa potrzebujemy coraz to nowszych narzędzi, które pozwolą firmie sprawnie funkcjonować. Jednym z nich jest samochód, który często służy biznesmenom nie tylko jako główny środek transportu, ale też mobilna reklama. Niestety zakup nowego auta to dla przedsiębiorcy spory wydatek. Nawet nabycie pojazdu na raty nie zawsze stanowi dobre rozwiązanie. A gdyby tak skorzystać z leasingu? Na czym polega taka usługa?

Leasing samochodowy – co to takiego?

Leasing jest umową cywilnoprawną, która zawierana jest między leasingodawcą a leasingobiorcą. Umowa ta przypomina nieco najem długoterminowy lub zakup na raty, choć wyróżnia ją więcej korzyści dla biorcy. W przypadku samochodu, firma leasingowa oddaje pojazd w użytkowanie leasingobiorcy pod warunkiem, że ten będzie co miesiąc uiszczał ustaloną wcześniej opłatę za możliwość korzystania z auta. Czas trwania umowy jest określony, a po jej wygaśnięciu leasingobiorca może wykupić samochód na własność za uzgodnioną kwotę. Często jest ona bardzo atrakcyjna, co czyni całą inwestycję opłacalną.

Rodzaje leasingu samochodowego

Leasing samochodowy można podzielić na operacyjny i finansowy. W tym pierwszym przypadku samochód pozostaje własnością leasingodawcy, w tym drugim zaś pojazd zostaje przypisany do majątku leasingobiorcy. Oznacza to, że może on dokonywać odpisów amortyzacyjnych i odsetek od rat leasingowych od kosztów uzyskiwania przychodów. Czas trwania umowy jest też w tym wypadku krótszy niż czas gospodarczego zużycia przedmiotu leasingu.

Zalety i wady leasingu samochodowego

Jak informuje doradca finansowy z firmy Stawarz – leasing samochodowy cieszy się niegasnącym zainteresowaniem zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. One również mogą bowiem skorzystać z dobrodziejstw takiej umowy. A jakie są jej zalety? Przede wszystkim procedura zawierania umowy leasingowej jest znacznie mniej skomplikowana niż umowa kredytowa. Dzięki temu nowym samochodem możemy cieszyć się znacznie szybciej i bez dodatkowych kosztów. Ważne jest także to, że użytkownik auta płaci tylko za okres, w którym faktycznie korzysta z pojazdu. Ponadto na niektóre modele samochodów przewidziane są duże zniżki, a wybrane firmy leasingowe oferują serwis i naprawę auta na własny koszt.

Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? Aby skorzystać z możliwości leasingu auta musimy dysponować wkładem własnym na poziomie 5-20% wartości samochodu. W trakcie jego użytkowania kierowca nie ma możliwości nabycia zniżek ubezpieczeniowych. W razie wypadku lub kolizji drogowej uzyskanie odszkodowania również może być nieskuteczne, jeśli leasingobiorca nie wyrazi na nie zgody. Jeśli zaś firma leasingowa będzie miała problemy finansowe, wierzyciel może zająć auto bez wiedzy leasingobiorcy. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz