Materiał Partnera

Postprodukcja audio-video – co obejmuje?

Postprodukcja audio-video – co obejmuje?

Produkcja filmowa to nie tylko kinematografia dokumentalna i fabularna, ale także animowana, rysunkowa oraz prężnie rozwijająca się reklamowa. W dzisiejszych realiach można zauważyć dużą decentralizację działań w tworzeniu różnych rodzajów filmów. Mowa o tym, iż na różnych etapach tworzenia danego utworu współpracuje ze sobą wiele podmiotów zewnętrznych. Tak jest między innymi przy postprodukcji audio-video.

Zadania postprodukcji audio-video

Postprodukcja audio-video jest dziedziną bardzo szeroką, a wykonują ją tylko wyspecjalizowani pracownicy, którzy dzięki działaniom nowoczesnych pracowni filmowych, mogą wykonywać pracę na najnowocześniejszym sprzęcie. Dzisiaj z outsourcingowych usług postprodukcji wizualnej i dźwiękowej korzysta wiele podmiotów z branży reklamowej oraz kinematograficznej, a ich zlecenia dotyczą udźwiękowienia filmów i reklam, tłumaczenia filmów, tworzenia do nich napisów, czy też dubbingu. Istotne jest również nagrywanie w warunkach studyjnych postsynchronów, które stanowią dialogi nakładane na te, które zarejestrowano na planie filmowym.

Wyróżniające się studia postprodukcyjne na rynku polskim

Na rynku polskim działa kilka dobrych studiów postprodukcyjnych, które zatrudniają znanych reżyserów, dialogistów, specjalistów od dźwięku, montażu, czy też organizacji produkcji filmowej. Jedną z takich pracowni jest Studio Sonica, które współpracowało z takimi gigantami branżowymi, jak Anime Eden, Best Film, Canal+, Disney, Netflix, Warner Bros, Forum Film Poland, BBC Worldwide, Platforma nc+, czy też z koncernem Turner odpowiedzialnym za programy Cartoon Network i Boomerang. Wiele kinowych filmów, reklam telewizyjnych, bajek dla dzieci czy też animacji zawdzięcza swój ostateczny sukces na terenie Polski właśnie działaniom postprodukcyjnym działającego od 1993 roku studia Sonica.

Dynamiczny rozwój usług postprodukcji audio-video

Outsourcingowe usługi związane z postprodukcją audio-video dynamicznie się dzisiaj rozwijają ze względu na coraz większy wpływ branży kinematograficznej, gier komputerowych, a także reklamowej. Dzisiaj wiele seriali, filmów, a także animacji, reklam i gier można zaliczyć do międzynarodowych, a to wymaga dostosowania danego utworu do realiów konkretnego obszaru językowego. Istotne są zatem wspomniane działania dubbingowe, a także te związane z przygotowywaniem napisów filmowych. Firmy zajmujące się postprodukcjami współpracują zarówno z regionalnymi oraz krajowymi, jak i globalnymi producentami, którzy doskonale znani są w branży kinematograficznej oraz reklamowej. Warto zwrócić uwagę na coraz prężniej rozwijający się sektor gier komputerowych, który również wymaga obsługi postprodukcji audio-video. Już dziś wartość całej branży to ponad 120 miliardów dolarów!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz