Materiał Partnera

Porządki w szafie, czyli co zrobić ze starymi ubraniami?

Porządki w szafie, czyli co zrobić ze starymi ubraniami?

Jak często jest tak, że pomimo szafy wypełnionej po brzegi ubraniami, nie mamy się w co ubrać? Okazuje się, że coś jest już niemodne, coś za małe, a coś innego przestało nam się podobać. Zamiast trzymać te rzeczy z nadzieją, że kiedyś do niej wrócimy, lepiej zrobić dokładny przegląd i pozbyć się tych mało lubianych lub już niepasujących części garderoby. A jeśli nie potrafimy się z nimi rozstać, zawsze możemy je przerobić.

Drobne poprawki krawieckie

Porządki w szafie nie muszą oznaczać wyrzucenia wszystkich starych ubrań. Te w dobrym stanie możemy w prosty sposób, za pomocą ogólnie dostępnych narzędzi i dodatków przerobić. Tak odnowione rzeczy zyskają nowe życie, a my zaoszczędzimy pieniądze, które wydalibyśmy na nowe. Akcesoria potrzebne do tych drobnych poprawek na pewno będą o wiele tańsze. Warto przy tym robić zakupy w hurtowni pasmanteryjnej, takiej jak Pasmatex. Znajdziemy tam szeroki wybór krawieckich dodatków; igły, szpilki, centymetry czy agrafki. Potrzebne będą nam też między innymi sznurowadła, rzepy, zamki błyskawiczne, gumy krawieckie, a także guziki.

Ubraniom możemy nadać inny charakter poprzez dodatnie nowych elementów. W przypadku jeansów wystarczy naszyć kolorowe łatki. Do spódnicy natomiast możemy doszyć falbanę lub koronkę.  Dobrym rozwiązaniem jest też ozdobienie ubrań artykułami dekoracyjnymi – dzetami, koralikami, haftem lub koronką Czasem jednak przeróbka może odejmować odjęcie czegoś – nowy t-shirt uzyskamy, skracając rękawy w bluzkach, gdzie są one długie. Skutecznym sposobem ratowania starych ubrań jest odnowienie ich za pomocą golarki do ubrań. Bardzo prosta jest naprawa starych białych trampek – wystarczy narysować na nich barwne wzory przy użyciu markerów i brokatu.

W ten sam sposób możemy przerabiać ubrania kupione w sklepie z odzieżą używaną. Są one zazwyczaj tanie, a dzięki niewielkim zmianom będą wyglądały na nowe. Odnawianie starych ubrań to także szansa na nadanie im niepowtarzalnego charakteru, jakiego nie mają produkty dostępne w galeriach handlowych czy innych butikach.

Ubrania dla potrzebujących

Jeśli jednak nie mamy ochoty na wizytę w pasmanterii i przerabianie starych ubrań, możemy oddać je potrzebującym. Pamiętajmy, jednak, aby przekazywać w tym celu jedynie rzeczy czyste i w dobrym stanie. Należy sprawdzić zawartość kieszeni, w razie potrzeby wyprać, a drobne uszkodzenia naprawić. Jeśli nie jest to możliwe, musimy takie ubranie wyrzucić.

Rzeczy takie możemy oddać do rozmaitych instytucji działających lokalnie lub na skalę krajową. Warto dowiedzieć się, komu poszczególne organizacje przekazują ubrania – na przykład bezdomnym czy też ubogim rodzinom – i wesprzeć cel, który nam najbardziej odpowiada.

Opracowanie:
Mazańcowice 57
tel. 33 812 53 36
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz