Artykuł sponsorowany

Porównanie podstawowych rodzajów tynków. Poznaj charakterystykę tynku gipsowego i wapiennego!

Porównanie podstawowych rodzajów tynków. Poznaj charakterystykę tynku gipsowego i wapiennego!

Podczas wykańczania wnętrz powinno zwracać się uwagę na wszystkie detale, zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. W przypadku wyboru tynku należy zwrócić uwagę na wady i zalety każdego z dostępnych rodzajów. Dzięki temu upewnimy się, że w pomieszczeniach będzie nam się żyło dobrze i zdrowo, a dodatkowo, że nie będą szybko pękać i odpadać generując dodatkowe koszty kolejnego remontu. O charakterystycznych cechach najpopularniejszych tynków opowiadamy w dalszej części artykułu.

Tynk gipsowy

Większość tynków gipsowych należy do tynków maszynowych, czyli przeznaczonych do nakładania za pomocą agregatu. Wiąże się to z jego cechą charakterystyczną, jaką jest szybki czas schnięcia, a co za tym idzie, musi on być także nałożony, rozprowadzony i zatarty w odpowiednim czasie, by zapobiec jego zaschnięciu w złej formie, co może skutkować potrzebą skuwania go i ponownego nakładania.

Zaleca się tynkowanie powierzchni gipsem do niewielkich prac w suchych pomieszczeniach, ponieważ ma on właściwości higroskopijne, a co za tym idzie może on wchłaniać wilgoć i tracić właściwości, a co za tym idzie swoją wytrzymałość. Jednak ta cecha ma także swoje plusy, ponieważ może oddać wchłoniętą wilgoć, kiedy powietrze w pomieszczeniu stanie się zbyt suche, co pomaga utrzymać korzystny mikroklimat.

Podczas schnięcia jego cząsteczki nie ulegają kurczeniu, dzięki czemu nie tworzą się na jego powierzchni mikropęknięcia. Jego minusem może być jednak fakt, iż w kontakcie z elementami ze stali może powodować korozję.

Tynk wapienny

Tynki wapienne określa się jako uniwersalną zaprawę, ponieważ nadają się do aplikacji na praktycznie wszystkie powierzchnie. Należy zadbać jedynie o to, by była ona odpowiednio przygotowana, czyli była czysta, niekrusząca się i sucha. Dzięki temu, że składa się on jedynie z naturalnych składników, jego użycie jest bezpieczne dla osób ze skłonnościami do alergii. Dodatkowo charakteryzuje się on dobrą przepuszczalnością pary wodnej i dwutlenku węgla. Skutkuje to między innymi regulacją poziomu wilgoci w pomieszczeniach.

Jedną z właściwości wapna jest odczyn zasadowy, którego nie lubią grzyby rozwijające się w warunkach domowych. Skutkuje to odpornością tego rodzaju tynku na korozję biologiczną, w związku z tym często wykorzystywany jest w szpitalach i szkołach.

Podatność tynku wapiennego na wilgoć oraz zmiany temperatur powoduje, że jego cząsteczki mogą się nieznacznie rozszerzać i kurczyć. W związku z tym na jego powierzchni pojawiają się i samoistnie zasklepiają mikrouszkodzenia. Dzięki temu rzadziej od innych powłok pęka i odpada od ścian. Jego dużym plusem jest także długi czas schnięcia, który daje możliwość spokojnej pracy z materiałem.

Rodzaj tynku najlepiej wybierać dostosowując do warunków w konkretnym pomieszczeniu. Pomóc w tym może odpowiedni fachowiec, taki jak Krisbud Krzysztof Wojtasiński. Wybór odpowiedniej ekipy remontowej to klucz do sukcesu całego przedsięwzięcia i odpowiedniego efektu finalnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz