Artykuł sponsorowany

Porcelanowy aparat na zęby – czy warto się na niego zdecydować?

Porcelanowy aparat na zęby – czy warto się na niego zdecydować?

Wiele osób marzy o pięknym uśmiechu. Nie każdy może jednak pochwalić się śnieżnobiałymi, idealnie prostymi zębami. Z pomocą przychodzą ortodonci, którzy proponują różne możliwości rozwiązania problemu z wadami zgryzu. Do coraz popularniejszych opcji należy m.in. aparat porcelanowy – jako alternatywa dla metalowej konstrukcji. Czy warto się na niego zdecydować? Sprawdźmy!

Czym są porcelanowe aparaty ortodontyczne? 

Nie da się ukryć, że od lat stałe aparaty metalowe cieszą się największą popularnością. Są one bardziej praktyczne niż aparaty ruchome, a przy tym należą do stosunkowo tanich rozwiązań. Nie każdemu przypadnie jednak do gustu ich estetyka – metalowe zamki od razu rzucają się w oczy. Jeśli zatem zależy nam na tym, aby aparat ortodontyczny nie był widoczny, to powinniśmy zdecydować się na wersję porcelanową. Jak informują specjaliści z gabinetu stomatologicznego White Dental Clinic, jej kolor jest zbliżony do naturalnego odcienia zębów – zatem zauważenie konstrukcji będzie naprawdę trudne. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na biały łuk i przezroczyste ligatury. 

W kwestii działania aparat porcelanowy nie różni się od metalowego – oba rozwiązania są tak samo skuteczne w leczeniu wad zgryzu. Warto natomiast pamiętać o tym, że aparat estetyczny jest większy od tradycyjnego, dlatego jego noszenie w niektórych przypadkach może powodować wyższy dyskomfort. Nie mamy tu jednak do czynienia ze znaczącą różnicą. Ponadto porcelanowa wersja wiąże się z wyższym wydatkiem. Warto zatem odpowiednio dbać o aparat ortodontyczny – nie jest on przecież niezniszczalny, a uszkodzenia prowadzą niekiedy do konieczności wymiany elementów. To natomiast generuje dodatkowe koszty. 

Jak dbać o aparat porcelanowy?

Podczas noszenia jakiegokolwiek aparatu ortodontycznego szczególnie ważną rolę odgrywa higiena jamy ustnej. Nawet na aparacie porcelanowym może odkładać się osad, a to negatywnie wpływa na estetykę naszych zębów. Na przebarwienia podatne są także ligatury, czyli tzw. gumki. Podczas leczenia ortodontycznego warto zatem ograniczyć spożywanie pokarmów i napojów barwiących. Mowa tu m.in. o kawie, czarnej herbacie, wszelkich czerwonych owocach i warzywach. Na ryzyko przebarwień wpływają również papierosy, dlatego dobrym pomysłem będzie rezygnacja z ich palenia – przynajmniej na czas noszenia aparatu ortodontycznego. 
Opracowanie:
Warszawa, Stefana Żeromskiego 1 lok. U9
tel. 501 772 617
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz