Materiał Partnera

Poradnik - jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas malowania ścian?

Poradnik - jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas malowania ścian?

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż pomalowanie ścian w naszym mieszkaniu. Nic bardziej mylnego! Błędów jakie możemy popełnić jest cała lista, począwszy od zakupu sprzętu malarskiego i farby, na sposobie jej nanoszenia na ściany kończąc. Sprawdź, jakie są  zatem najczęściej popełniane błędy oraz w jaki sposób możemy się przed nimi ustrzec? 

Odpowiednie przygotowanie 

Przed pójściem do sklepu budowlanego, warto zdobyć odpowiednią wiedzę odnośnie materiałów, które mamy zamiar kupić. Jest to na tyle ważne, ponieważ ich jakość może wpłynąć nie tylko na naszą wygodę podczas pracy, ale także na efekt końcowy. Przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się, jaki rodzaj farby jest odpowiedni do danego wnętrza. Dla przykładu - wybierając farbę akrylową, lepiej używać jej do malowania salonu niż łazienki czy kuchni, ponieważ do tego typu wnętrz nadają się produkty odporne na wilgoć i pleśń, jak np. farby lateksowe. Ponadto, przy zakupie emulsji nie warto kierować się ceną - im tańsza, tym szybciej  będziemy musieli wykonać następny remont. Kolejną kwestią związaną z przygotowaniem jest oczyszczanie ścian. To właśnie wtedy popełniamy najwięcej błędów. Nie powinniśmy przystępować do malowania ścian, jeśli te pokryte są warstwą pyłu, kurzu lub osadu. Jeśli zauważymy na niej pęknięcia czy inne ubytki, również bezzwłocznie powinniśmy je usunąć. Pomijając ten etap, możemy mieć pewność, że farba albo nie będzie mogła dokładnie wyschnąć, albo zacznie się w krótkim czasie łuszczyć, a nie wyczyszczone plamy będą prześwitywać spod jej warstwy. 

Zadbaj o warunki pracy 

Błędów, jakie możemy popełnić podczas malowania, jest cała lista, warto się jednak skupić na tych najczęściej popełnianych. Z całą pewnością należy do nich niezabezpieczenie otoczenia. Często zapominamy o pokryciu podłogi, sprzętów czy okien specjalną folią malarską, nie zdając sobie sprawy z tego, że zaschnięta farba jest trudna do usunięcia, ale także prowadzić może do uszkodzenia np. paneli. Fachowiec z firmy remontowo-budowlanej Edwarda Droszczaka podpowiada także, że często popełnianym błędem jest zła kolejność malowania. Pamiętajmy, najpierw malujemy sufit, następnie narożniki i krawędzie, a na końcu ściany. Ostatnim błędem nie do zaakceptowania jest malowanie w nieodpowiedniej temperaturze i przy zbyt wysokiej wilgotności. Przed przystąpieniem do prac, warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Najczęściej jednak temperatura powinna wynosić od 5 do 30°C, a wilgotność 50-65%.

Opracowanie:
Żagań, Konopnickiej 54 lok. 1
tel. 695 116 000
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz