Materiał Partnera

Popularne tkaniny naturalne

Popularne tkaniny naturalne

Codziennie otaczamy się różnymi materiałami, nosimy ubrania, kurtki, czapki, bieliznę. Wiele osób zna różne rodzaje tkanin jedynie z nazwy, nie orientują się jednak, co się za nimi kryje i jakie są ich właściwości. Warto wiedzieć więcej o rzeczach, które nas chronią.

Len

Tkanina lniana wytwarzana jest z przędzy lnianej, czystej lub z dodatkiem bawełny, wełny lub poliestru. Dodatek tego ostatniego sprawia, że materiał mniej się gniecie. Poza tą cechą tkanina lniana to same plusy: jest odporna na tarcie i rozciąganie, absorbuje wilgoć, jest antyalergiczna, przewiewna i biodegradowalna.

W dawnych czasach uprawa lnu i otrzymanie z niego tkaniny było niezwykle skomplikowane i czasochłonne. Nasiona wysiewano w maju, pielono je wielokrotnie, wyrywano ręcznie, tak by uzyskać jak najdłuższe łodygi. Potem len wiązano w pęczki, suszono przez kilkanaście dni, a następnie młócono lub czesano drewnianymi grzebieniami, by oddzielić nasiona. Następnie len trafiał do wody, gdzie moczył się kilka tygodni tak, by łodygi skruszały. Potem suszono go i zwożono do stodół. W październiku len międlono, czyli usuwano osłonki łodyg, by uzyskać czyste, długie włókno. Wyczesywano je szczotką, która usuwała resztę paździerzy. W ten sposób uzyskane włókna można było prząść. Wiele długich, zimowych wieczorów zajmowało kobietom przędzenie nici za pomocą wrzecion i kądzieli lub kołowrotków. Potem z tych nici tkano tkaniny w warsztatach tkackich.

Bawełna

Najpopularniejsza na świecie miękka tkanina, wytwarzana z włókna otrzymywanego z rośliny bawełny. Jest zdrową, oddychającą tkaniną, stosuje się ją powszechnie do wyrobu ubrań, ale służy również do produkcji materiałów opatrunkowych, ekskluzywnego papieru czy filtrów do kawy.

Dżins

Zamienną nazwą tej tkaniny jest denim, nazwa ta pochodzi od francuskiego miasta Nimes, gdzie szyto grube, wytrzymałe spodnie dla robotników portowych. Tkanina ta została jednak rozpowszechniona dopiero w Ameryce, dziś cały świat nosi dżinsy.

Denim to bawełniana tkanina wykonana w splocie skośnym. Jest bardzo wytrzymała, dlatego szyje się z niej spodnie, kurtki, bluzy i wiele innych części garderoby. Każda rzecz może być różnej grubości, popularny kolor dżinsu to niebieski lub granatowy. Współcześnie noszone rzeczy z dżinsu w większości zawierają domieszkę streczu.

Flanela

To tkanina wełniana lub bawełniana, posiadająca okrywę runową. Flanela ma znakomite cechy termoizolacyjne, tkana jest splotem płóciennym, stąd też jest mało podatna na uszkodzenia mechaniczne. Miękką, delikatną okrywę włókienną flaneli uzyskujemy metodą drapania, a potem strzyżenia jej powierzchni. Z flaneli szyje się pościel oraz ubrania, są to najczęściej ciepłe koszule, przyjemne w dotyku piżamy i koszule nocne.

Pako Plus to firma prowadząca sprzedaż tkanin wsypowych, obrusowych, pościelowych, odzieżowych oraz bawełnianych. Szeroki asortyment obejmuje m.in. ręczniki, prześcieradła, obrusy, pieluchy oraz kołdry.  Firma gwarantuje najwyższą jakość tkanin.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz