Pomysły na prezent: jaki smartwatch wybrać?

Pomysły na prezent: jaki smartwatch wybrać?

Smartwatch to gadżet, który w ostatnich latach robi oszałamiającą karierę. Chociaż nosi się go na nadgarstku i można sprawdzić na nim godzinę, to w praktyce na tym kończą się jego porównania z tradycyjnym zegarkiem. Bo smartwatch to urządzenie wielofunkcyjne o szerokim zakresie możliwości. Chcąc go kupić na prezent, trzeba jednak kierować się paroma zasadami. Jakimi? Zobaczcie.

Jak działa smartwatch?

To pytanie jest kluczowe z punktu widzenia kupna prezentu, bo smartwatch jest urządzeniem towarzyszącym. Należy go sparować z telefonem komórkowym i dopiero wtedy wykorzystuje on pełnię swoich możliwości. Dlatego kupując smartwatch na prezent należy od razu wiedzieć, jaki osoba obdarowywana ma model telefonu komórkowego oraz jaki jest w nim rodzaj portu bluetooth (przynajmniej standard 4.0). Jeśli tego nie sprawdzimy – urządzenie nie zadziała lub nie będzie w pełni funkcjonalne.

Wielu producentów telefonów ma też w ofercie smartwatche, jeśli chcemy więc sprezentować taki gadżet, to najłatwiej dopasować go marką do marki telefonu. Dobrą wskazówką jest też zwrócenie uwagi na system operacyjny telefonu: smartfony z iOS nie będą obsługiwać urządzeń z systemem Android, a telefony z Androidem z trudem obsłużą smartwatche z konkurencyjnej firmy. Najlepiej jest zapytać w miejscu kupna, na przykład w sklepie firmowym producenta lub sklepie RTV jak dobrze dopasować smartwatch do telefonu, bo wybór gadżetów na rynku jest naprawdę imponujący.

Jakie są możliwości smartwatcha?

Smartwatche działają podobnie do smartfonów. Mają wbudowany ekran dotykowy, obsługują różne aplikacje, ładuje się je przy pomocy ładowarki do telefonu i kabla USB o dedykowanej końcówce lub – coraz częściej – bezprzewodowo. Mogą mieć okrągłe lub prostokątne wyświetlacze, być w pewnym stopniu odporne na działanie wody, generalnie jednak są w założeniu twórców dopełnieniem telefonów komórkowych. Co to znaczy? Poza wyświetlaniem godziny i daty można odczytywać na nich i odpisywać na wiadomości sms, maile, powiadomienia z Social Mediów, można odebrać rozmowę telefoniczną lub ją odrzucić czy sprawdzić kalendarz i plan dnia. Najważniejsze jednak jest to, że smartwatch, tak jak smartfon obsługuje aplikacje. Można sterować nim tymi z telefonu (na przykład aparatem fotograficznym, odtwarzaczem muzyki, głośnikiem bluetooth), można też je instalować. Wśród popularnych aplikacji znajdziemy m.in. krokomierz z licznikiem kalorii, pulsometrem i wirtualnym trenerem, mapy i nawigację, głosowe wyszukiwanie w internecie, prognozę pogody, odszukiwanie zagubionego telefonu, latarkę, analizator snu, przypomnienia i listy zadań, tłumacz – słowem, wszystko! Kupując smartwatch na prezent dobrze jest wiedzieć, do czego będzie on wykorzystywany i sprawdzić czy odpowiednie aplikacje będą mogły być zainstalowane na urządzeniu.

Smartwatch na prezent – na co zwracać uwagę?

Idziemy na zakupy: na co zwracać uwagę? Kilka aspektów już wymieniliśmy, pora na szczegóły techniczne. Po pierwsze – ekran smartwatcha. Najlepiej, by był uniwersalny, z dobrą rozdzielczością, nasyceniem barw i funkcjonalnością oraz zabezpieczony najwyższej jakości szkłem, co pomoże ochronić gadżet przed zbyt rychłym trafieniem do punktu naprawy telefonów w celu wymiany wyświetlacza. Dobrej jakości wyświetlacze to AMOLED/LED i LCD; kwestie szyby zależą już od konkretnego producenta. Jeśli chodzi o jego kształt, to lepszym pomysłem jest wybór prostokątnego, a to ze względu na większe możliwości jego wykorzystania. Warto jest też wiedzieć, że wielkość ekranu wpływać będzie na prędkość zużycia baterii w urządzeniu – im większy, tym krótsze działanie baterii. Dlatego starajmy się wypośrodkować.

A skoro już mowa o baterii, to należy pamiętać o dobraniu dużej pojemności akumulatora. Ze względu na niewielkie rozmiary smartwatcha duża bateria pozwoli mu funkcjonować nieco dłużej, niż tylko jeden dzień. Najlepiej, żeby średnia praca akumulatora wynosiła 3-4 dni. Co do sposobu ładowania, to wygodniejsze w użytkowaniu są baterie ładowane bezprzewodowo.

Na koniec warto jeszcze sprawdzić dodatkowe funkcje, by dzięki temu wybrać odpowiedni model dla obdarowywanej osoby. Dla dziecka warto jest poszukać wyrobu z funkcją lokalizatora GPS, sprawdzi się on również jako prezent dla biegacza. Dla tego ostatniego przydatny będzie smartwatch z elastycznym paskiem z silikonu lub innego tworzywa. Dobrze też, jeśli jest wodoodporny, będzie można skorzystać z niego pokonując kolejne długości w basenie. Dostępna na rynku oferta urządzeń jest przebogata: wystarczy odrobina poszukiwań i dopytanie przyszłego właściciela o szczegóły – z pewnością znajdziemy odpowiedni model smartwatcha na prezent!

Opracowanie:
Igor
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży