Pomysły na antresolę – sypialnia, gabinet czy miejsce dla dzieci?

Pomysły na antresolę – sypialnia, gabinet czy miejsce dla dzieci?

Antresola niejedno ma imię. Wykorzystanie antresoli daje duże pole do popisu. Chcesz mieć wydzielone miejsce na relaks i odpoczynek? Zaaranżuj przytulną sypialnię. Dużo pracujesz? Wykorzystaj antresolę na profesjonalne biuro? Masz dzieci? Stwórz im idealny kącik zabaw. Uwielbiasz czytać? Zaprojektuj bibliotekę i czytelnie. Poznaj nasze inspiracje na antresolę.

1. Antresola – sypialnia marzeń

Sypialnia na antresoli sprawdzi się zarówno w większych, jak i mniejszych mieszkaniach. To szczególnie praktyczne rozwiązanie w niewielkich kawalerkach, w których każdy wolny kąt jest pożądany. Przytulna sypialnia na antresoli wygląda efektownie i dodaje wnętrzu ciepła.

Jeśli twoje mieszkanie ma więcej niż 4 metry, swobodnie możesz stworzyć na antresoli oddzielne pomieszczenie. Pełnowartościowa sypialnia pozwala na swobodę w aranżacji, jednak specjaliści z biur projektowych radzą, by zachować umiar, żeby nie przeciążyć przestrzeni.

Pokój, w którym chcesz umieścić antresolę, jest stosunkowo niski? Wcale nie oznacza to, że nie możesz mieć sypialni na piętrze. Warunkiem jest wysokość antresoli, która powinna mieć co najmniej 1,2 metra. Zamiast łóżka umieść na kondygnacji sam materac i zrezygnuj z barierek. Materac jest zdecydowanie niższy niż cały mebel. Barierki natomiast są konieczne, jeśli z przestrzeni będą korzystać dzieci.

2. Antresola dla dzieci, czyli idealny kącik zabaw

Antresola to spełnienie marzeń niejednego dziecka. To idealne miejsce na zabawę lub wypoczynek. Brak izolacji od innych pomieszczeń sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie i jest cały czas w zasięgu wzroku rodziców.

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wydzielenie takiej przestrzeni w domu, pociecha z pewnością ucieszy się z łóżka na antresoli w swoim pokoju. Na podwyższenie mogą prowadzić klasyczne schodki lub wygodna drabina, ale najmłodszym w oko wpadną raczej nietypowe rozwiązania jak zjeżdżalnia czy ścianka wspinaczkowa. Oczywiście nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Antresola dla dzieci powinna być wyposażona w stabilne barierki i podwyższone boki.

Podczas aranżacji warto zwrócić uwagę na dodatki, które podkreślą osobowość dziecka. Twoja pociecha uwielbia piłkę nożną lub jazdę konną? Podkreśl te zainteresowania we wnętrzu. Tkaniny w ciekawe wzory, klimatyczne oświetlenie i dziecięce gadżety dodają uroku.

Wolną przestrzeń pod schodami można wykorzystać na praktyczne i pojemne szuflady, ustawić tam regał z książkami i zabawkami lub urządzić miejsce do nauki. Niezbędne jest wtedy dobre oświetlenie.

3. Antresola – gabinet dla osób szukających skupienia

Jeśli potrzebujesz miejsca do pracy, zagospodaruj w tym celu antresolę. Domowe biuro wymaga prostej aranżacji. Wystarczą biurko, krzesło i miejsce na biurowe sprzęty i gadżety – drukarkę, akcesoria i przybory. Dokumenty możesz uporządkować w przestronnej szafce. Podczas planowania przestrzeni nie zapomnij o niezbędnej instalacji elektrycznej.  

4. Antresola – biblioteka dla wielbicieli książek

Masz dużo książek? Wyeksponuj je na antresoli. Taka przestrzeń to świetne miejsce na połączenie biblioteki i czytelni. Obok półek postaw wygodny fotel i zainwestuj w stylową lampę z dobrym oświetleniem. Kącik relaksu spodoba się wszystkim miłośnikom czytania. Możesz zorganizować na półpiętrze klasyczne regały wypełnione książkami lub zbudować antresolę dookoła pokoju. Stworzysz wtedy efektowną galerię.

5. Antresola – garderoba dla miłośników mody

Masz dużo rzeczy do przechowywania, twoje ubrania nie mieszczą się w szafie, a niskie wnętrze nie pozwala ci na zbudowanie wysokiej antresoli? Dostępną przestrzeń wykorzystaj na schowek lub garderobę.

Poznaj wady i zalety antresoli

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz