Pomysł na prezent: jakie słuchawki dla audiofila?

Pomysł na prezent: jakie słuchawki dla audiofila?

Audiofil to z definicji osoba o ogromnym zamiłowaniu do perfekcyjnie odtworzonego dźwięku. Wyszukuje na rynku produkty audio o specyficznych właściwościach technicznych i parametrach niespotykanych w produkowanych masowo wyrobach. Taki sprzęt audio jest też najczęściej bardzo drogi, ale i w niższej półce cenowej znajdziemy godne uwagi produkty. W niniejszym artykule zastanawiamy się, jakie słuchawki kupić audiofilowi na prezent.

Cechy słuchawek dla audiofila

Sam termin audiofil niewątpliwie komplikuje sprawę wyboru słuchawek – są to bowiem ludzie, którzy w działającym sprzęcie audio oraz w odtwarzanej przez niego muzyce doszukują się takich szczegółów, których przeciętny miłośnik nigdy nie będzie w stanie wychwycić swym uchem. Będziemy więc szukać sprzętu na swój sposób nieprzeciętnego. Oczywiście najłatwiej jest wskazać produkt za wiele tysięcy złotych, ale czasem nawet tak wygórowana cena nie gwarantuje satysfakcji słuchacza. Na co więc zwracać uwagę?

Słuchawki audiofilskie powinno cechować nienaganne brzmienie, z dużą dozą wierności odtworzenia nagranych detali i z szerokim spektrum częstotliwości, włączając w to ambiencję pomieszczenia. W sklepach RTV i ze sprzętem audio wysokiej klasy jest sporo modeli słuchawek, które nadają charakter odsłuchiwanej muzyce poprzez faworyzowanie określonych częstotliwości. Jeśli nie wiemy, które brzmienie (np. ciepły bas, duża klarowność) lubi nasz audiofil – najlepiej zapytać o tzw. słuchawki neutralne. Innym pomysłem jest sprawdzenie do słuchania jakiego gatunku muzyki będą one wykorzystywane – producenci gatunków mają swoje ulubione częstotliwości, co może być niezłą podpowiedzią. Muzyka elektroniczna to zwykle podbity bas, muzyka rockowa – bas i tony wysokie, jazz – tony średnie. Wybierając w ten sposób słuchawki na prezent mamy szansę na udany zakup.

Dobrze jest też sprawdzić w sklepie, jak dany model zachowuje się po podłączeniu do różnych źródeł dźwięku: naprawdę dobre słuchawki potrafią odzwierciedlić rodzaj sprzętu grającego, powinny więc być czułe i dynamiczne. A co, jeśli na słabszej jakości sprzęcie stereo grają naprawdę dobrze? Zapewne „dodają” coś od siebie, ale w pewnych warunkach jest to nawet zaleta.

Słuchawki audiofilskie – wygoda noszenia

Słuchawki dla audiofila powinna też cechować doskonała ergonomia połączona z jakością wykonania. Co do jakości – akcesorium powinno prezentować się dobrze i być wykonane z wysokiej jakości materiałów – będzie prawdopodobnie służyć przez lata. Wysokiej klasy materiały mają też wpływ na komfort noszenia – wykorzystanie weluru i skóry sprawia, że użytkownik się nie męczy podczas długich sesji, słucha w komforcie i jest dobrze odizolowany od szumów z zewnątrz, zaś pot nie cieknie mu po twarzy. Pałąk słuchawek nie może słuchacza cisnąć zbyt mocno, dobrze jeśli jest regulowany w szerokim zakresie, a nauszniki pokrywają uszy zarówno dookoła, jak i na głębokość.

Słuchawki otwarte, zamknięte czy półzamknięte?

Dla użytkownika słuchawek może mieć znaczenie sposób, w jaki izolują one od hałasów dochodzących z zewnątrz. Najlepiej funkcję tę spełniają słuchawki zamknięte, często jednak po kilku godzinach noszenia są niewygodne, zwłaszcza z głębokimi nausznikami i mocnym dociskiem. Dodatkowo konstrukcja zamknięta podbijać może niskie częstotliwości, co ma wpływ na nadmierne zbasowanie dźwięku. Wygodniejsze są słuchawki otwarte, pozwalają na wentylację ucha dzięki ażurowym przesłonom, jednak dużo słabiej izolują od otoczenia, słabiej też powstrzymują dźwięk przed wydostawaniem się do otoczenia. Ale za to ułatwiają pracę membran głośników pod wpływem ruchu powietrza, co pozwala na wierniejsze odtworzenie detali nagrania. Słuchawki półotwarte są oczywiście kompromisem pomiędzy dwoma rozwiązaniami, dają sporo klarowności, przestrzeni i tzw. powietrza w odtwarzanym dźwięku.

Słuchawki z przewodem czy bezprzewodowe?

Na koniec tego bardzo ogólnego poradnika zostawiamy pytanie o sposób transmisji dźwięku. Ortodoksyjni audiofile bezdyskusyjnie wybierają słuchawki z kablami. Koniecznie najwyższej jakości, o grubym przewodzie, określonym stopie przewodnika (np. miedź monokrystaliczna i srebro), nierzadko też z pokrytym złotem końcówkami wtyków. Zaletami słuchawek przewodowych są: bardzo wysoka, niemal bezstratna jakość transmitowania sygnału przez kabel, stabilność przekazu, brak dodatkowej kompresji dźwięku i jego właściwa dynamika, wreszcie możliwość wymiany kabla na inny rodzaj (samodzielnie lub w serwisie audio), brak konieczności ładowania słuchawek i niższa od słuchawek bluetooth cena zakupu. Ale kable mogą się łamać, plątać, są też mniej wygodne w użytkowaniu.

 Z kolei słuchawki bezprzewodowe dają użytkownikowi sporo możliwości – ich zasięg działania wynosi kilka metrów, można więc odejść od źródła dźwięku i nadal słuchać muzyki. Gwarantują komfort ruchów, a ich użytkownik może swobodnie wykonywać pracę, ćwiczyć sport czy spacerować. Do tego można nimi sterować urządzeniem, np. zmieniając utwór, można włączyć redukcję szumów lub jeden z zaprogramowanych presetów poprawiających brzmienie słuchawek. Do niektórych można też podłączyć kable i słuchać pomimo wyczerpania się akumulatorów. Do wad należy zaliczyć kompresję i niższą przez to jakość dźwięku, latencję, podatność na zakłócenia sygnału przez zewnętrzne anteny, konieczność ładowania baterii i jej ograniczony czas życia etc. Trzeba jednak zaznaczyć, ze jest to wciąż technologia nowa i dopiero rozwijana. Ma już duże sukcesy i spore grono zadowolonych użytkowników, dlatego trzeba się liczyć z jej rosnącą popularnością. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz