Materiał Partnera

Pompy ciepła – to się opłaca

Pompy ciepła – to się opłaca

Cały świat stawia na ekologię i ekologiczne rozwiązania dla domów, mieszkań czy samochodów. Cały czas poszukiwane są narzędzia, które przyczynią się do zmniejszenia kosztów ogrzewania. Idealnym rozwiązaniem spełniającym wszystkie te warunki są pompy ciepła. Pozwalają one na wytwarzanie ciepła niezbędnego do ogrzania domów, a w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi również energii. 

Korzyści z posiadania pompy ciepła

Obniżenie kosztów użytkowania budynków stało się priorytetem. Dlatego coraz więcej inwestorów zarówno dużych jak i mniejszych realizacji poszukuje rozwiązań, które będą ekologiczne oraz tanie w użytkowaniu. Takim przykładem są pompy ciepła. Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które nie produkuje „energii”, a co za tym idzie nie wytwarza niekorzystnych dla środowiska spalin. Pompa wykorzystuje energię zgromadzoną w środowisku naturalnym, czyli w pokładach wody, gruntu oraz powietrza. Korzystanie z tych zasobów pozwala nie tylko zaoszczędzić na kosztach zakupu energii elektrycznej, ale zwiększa też powierzchnię domu jednorodzinnego czy budynku biurowego. W inwestycjach, które mają pompy ciepła nie ma potrzeby budowy kotłowni, składu opału czy innej infrastruktury przechowywania oraz wykorzystywania paliwa do spalania.

Warianty pomp ciepła

Na rynku dostępne jest kilka wariantów pomp ciepła. Jedną z najstarszych są gruntowe pompy ciepła, które mają najwyższą wydajność i są w stanie pokryć 100% zapotrzebowania na energię domu jednorodzinnego lub innego budynku. Na rynku dostępne są również pompy powietrzne oraz wodne. Pompa ciepła składa się z dwóch części – źródła dolnego, które znajduje się „przed” pompą oraz źródła górnego, czyli odbiornika ciepła. Jest to najczęściej klimakonwektor lub podgłówek.

Jak działa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła dzięki wykorzystaniu procesów termodynamicznych przetwarza energię pierwotną, a następnie dostarcza ją do instalacji zgodnie z zapotrzebowaniem użytkowników. W tym procesie wykorzystuje zasilanie prądem elektrycznym lub gazem. Pompa pozyskuje energię z gruntu lub z wody i powietrza, a użytkownik płaci jedynie za możliwość użytkowania pompy. Gruntowa pompa ciepła umieszczana jest kilka metrów w głąb ziemi skąd ma możliwość pozyskania ciepła. Czynnik roboczy w postaci mieszaniny cieczy i gazu jest przekazywany do parownika, w którym dochodzi do procesu odparowania. W ten sposób odbierana jest energia z gruntu, a następnie w postaci pary jest przetransportowywana do sprężarki. Tam temperatura wzrasta, a para przekazywana jest do skraplacza, gdzie oddaje energię do głównego źródła. Wtedy też dochodzi do jej skroplenia. Obieg zamyka zawór rozprężny, który redukuje ciśnienie i temperaturę czynnika roboczego. Na koniec wraca powtórnie do gruntu i odzyskuje utraconą energię.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz