Artykuł sponsorowany

Pompy ciepła-rodzaje, właściwości, zastosowanie

Pompy ciepła-rodzaje, właściwości, zastosowanie

Budując dom, prędzej czy później należy podjąć decyzję o wyborze systemu grzewczego. Pod uwagę bierze się nie tylko cenę urządzeń, ale też koszty eksploatacji czy wpływ na środowisko. Dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, chcących cieszyć się niższymi rachunkami jest pompa ciepła. Do działania nie wymaga ona komina czy wentylacji. Wystarczy jej woda, powietrze lub dostęp do gruntu.

Jakie są koszty pompy ciepła?

Prawidłowo zainstalowana pompa ciepła przynosi wytchnienie dla portfela. Na zwrot nakładów z przeprowadzonej inwestycji nie trzeba długo czekać. Chociaż koszty zakupu pompy znacznie przewyższają cenę tradycyjnych kotłów grzewczych, to warto skierować swe myśli ku przyszłości. Pompy ciepła odznaczają się bowiem niskimi kosztami eksploatacji. Wytwarzają dużo więcej energii, niż pobierają. W tym aspekcie zostawiają alternatywne urządzenia daleko w tyle. Wydatki na ogrzewanie można zminimalizować, łącząc wykorzystanie pomp ciepła z zaletami ogrzewania podłogowego. Zainwestowane pieniądze na pewno zwrócą się w ciągu kilku lat.

Ze względu na to, że pompa ciepła wykorzystuje energię z odnawialnych, naturalnych zasobów, istnieje możliwość uzyskania dotacji. Programy te wspierają ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery z istniejących domów jednorodzinnych. To jaką kwotę możemy uzyskać, zależy od szczebla dofinansowującego.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Główny podział pomp ciepła wynika ze źródła pozyskiwanej przez nie energii. Na jej podstawie wyróżniamy pompy powietrzne, wodne i gruntowe. Rosnącą popularnością cieszą się przypominające klimatyzator pompy powietrzne. Są one tanie i łatwe w montażu, przez co chętnie są wybierane do już zagospodarowanych przestrzeni. Jako że powietrze nie jest dobrym nośnikiem ciepła, a jego temperatury nieustannie się wahają, tego typu pompy nie są szczególnie wydajne.

Najczęściej wybieranym typem pomp są pobierające ciepło z ziemi pompy gruntowe. Energia czerpana jest za pośrednictwem rur, które umieszcza się na głębokości minimum półtora metra. Dlaczego tyle? Od tej wartości grunt zawsze ma dodatnią temperaturę, co zapewnia ekonomiczną pracę pompy. Rury układa się poziomo lub pionowo. Zwykle też wypełniane są niezamarzającym płynem.

Trzeci z kolei rodzaj pompy wykorzystuje ciepło zawarte w wodach gruntowych -studniach czy stawach. Nie każdy ma dostęp do takich zasobów, dlatego rzadko są wybierane jako instalacja grzewcza. Nie jest to też inwestycja na każdą kieszeń. Niewątpliwą zaletą pompy wodnej jest jej wydajność. Wynika ona z wysokiej, stabilnej temperatury wody, nawet w chłodniejszych okresach.

Pompa ciepła, bez względu na rodzaj, aby spełniała swoje zadanie, powinna być zamontowana w sposób profesjonalny. Kompleksowe usługi w tym zakresie zapewnia Green Thermal.

Jak działa pompa w warunkach zimowych?

Pompy ciepła cechują się większą wydajnością w okresie zimowym niż inne systemy. Najgorzej z mrozami radzą sobie pompy typu powietrznego, ale i w nich stosuje się przemyślane rozwiązania. W momencie, gdy temperatura spada poniżej określonego punktu, uruchamia się w nich gałka grzewcza, zapewniając budynkowi dodatkowe ciepło. Tym samym rekompensowany jest spadek mocy urządzenia. Najnowsze modele powietrznych pomp ciepła potrafią bez zarzutu działać nawet do minus dwudziestu stopni Celsjusza. Zimowe warunki nie są straszne dla pomp wodnych i gruntowych. Wahania temperatury wody i ziemi są dużo mniejsze niż powietrza. Utrzymując się na zbliżonym poziomie, gwarantują odpowiedni poziom grzewczy.

Jakie są główne wady i zalety pomp ciepła?

Pompy ciepła znajdują zastosowanie zarówno w nowym budownictwie, jak i przy istniejących już systemach instalacji. Nie posiadają komina i nie działają na wentylację, przez co znacznie łatwiej je zamontować. Znajdą więc miejsce w każdym obiekcie, czego nie można powiedzieć o kotłach centralnego ogrzewania.

Pompa ciepła to urządzenie ekologiczne. Jako że nie zachodzą w nim żadne procesy spalania, nie wpływa na pogorszenie jakości powietrza. Stosując pompy ciepła, przyczyniamy się więc bezpośrednio do redukcji smogu. Zbliżonym efektem ekologicznym mogą pochwalić się tylko kolektory słoneczne.

Pompa ciepła stanowi dobre wyjście dla domów pozbawionych przyłączenia gazowego. Zasilanie pompy jedynie prądem niesie ze sobą jednak pewne mankamenty. Zanik napięcia w sieci elektroenergetycznej oznacza koniec pracy urządzenia. Dlatego też posiadaczom pomp zaleca się wyposażyć gospodarstwo domowe w alternatywne źródła ciepła.

Problemem pomp ciepła są emitowane przez nie dźwięki. Pochodzą one głównie od wentylatorów i sprężarek. Chociaż starsze modele pomp, delikatnie mówiąc, nie należały do najcichszych, to obecnie poziom hałasu nie różni się od tych z kotłów. Mimo to nie zaleca się ich montażu w okolicach sypialni ani wszędzie tam, gdzie chcemy wypocząć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz