Artykuł sponsorowany

Pomiary rezystancji uziemień

Pomiary rezystancji uziemień

Nowoczesne budownictwo w dużej mierze charakteryzuje się nie tylko nowatorskimi technikami budowlanymi, ale także sprawnym instalatorstwem, również elektrycznym. Najlepsze firmy z branży projektują, serwisują, czy modernizują sieci wewnętrzne, usprawniając ich funkcjonowanie, czy przyczyniając się do polepszenia bilansu elektroenergetycznego budynku. Jest to ważne zarówno dla obiektów mieszkalnych, komercyjnych, jak i gospodarczych. Bardzo ważne są również okresowe pomiary rezystancji uziemień.

Czego dotyczą pomiary rezystancji uziemień?

Za uziemienia w elektroinstalatorstwie uważa się celowo wykonane połączenia sieci elektrycznej z przedmiotem metalowym znajdującym się w ziemi, co pozwala na stworzenie środowiska elektrycznie obojętnego. Rezystancja zaś określa między innymi opór elektryczny, czyli relację między napięciem a natężeniem prądu w obwodach (prądu stałego). Jej pomiar pozwala na zbadanie stopnia skorodowania przewodów, ich funkcjonalność, czy też na oznaczenie poziomu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Rezystancja uziemień jest bowiem związana ściśle z ochroną przeciwprzepięciową, czy też odgromową.

Metody pomiarowe

Jeśli chodzi o metody pomiaru rezystancji uziemienia, należy wiedzieć, że obecnie można wyróżnić trzy podstawowe techniki. Mowa o metodzie technicznej, kompensacyjnej, czy też udarowej. Pierwsza z nich – najczęściej wykorzystywana – związana jest z wykorzystaniem sondy prądowej, a także sondy napięciowej. One pozwalają na stworzenie obwodu prądowego oraz obwodu napięciowego, co umożliwia uzyskanie precyzyjnych pomiarów. Warto przy tym wiedzieć, że samo określanie rezystancji uziemienia, zawsze wykonuje się z prądem przemiennym, a działania pomiarowe, są bardzo restrykcyjne opisane według wielu norm polskich oraz europejskich. Jedną z nich, jest PN-HD 60364-6:2016-07.

Warto wiedzieć, że obecnie wskaźniki rezystancji uziemień, można uzyskać metodami bezpośrednimi, wykorzystującymi woltomierze. Dzięki pomiarowi ich natężeń, określa się  precyzyjne wartości mierzone, bez konieczności wykonania dodatkowych obliczeń. Inne metody – pośrednie – często opierają się o wykorzystanie kilku technik porównawczych, np. metoda zerowa, metoda odchyłowa, czy różnicowa.

Regularność pomiarów

Różnego rodzaju pomiary elektroinstalcji, są bardzo ważne w ocenianiu, czy spełniają one wymagania norm i przepisów ochrony przepięciowej, odgromowej oraz przeciwpożarowej, a także czy zapewniają warunki poprawnej pracy urządzeń i całej sieci wewnętrznej. Rezystancja uziemień wielokrotnie pozwala zatem na wdrożenie odpowiednich działań naprawczych, które usprawnią całą instalację i nie doprowadzą do stworzenia przez jej wadliwość niebezpieczeństwa wewnątrz budynku. Istotne jest jednak to, aby wykonywać odpowiednie pomiary regularnie, zwłaszcza jeśli mowa o obiektach komercyjnych, czy gospodarczych. Jeśli chodzi zaś o podmioty, zajmujące się określaniem rezystancji uziemień, warto wiedzieć, że są to szeroko wyspecjalizowane firmy w branży, wyróżniające się posiadanym nowoczesnym sprzętem badawczym. Tak jest m.in. w przypadku przedsiębiorstwa Instalatorstwo elektryczne Fabiana Wycikowskiego. Firma oferuje głownie usługi w zakresie właśnie pomiarów, a także wykonawstwa i modernizacji elektroinstalacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz