Artykuł sponsorowany

Pomiary geodezyjne, które należy wykonać przed rozpoczęciem budowy

Pomiary geodezyjne, które należy wykonać przed rozpoczęciem budowy

Żadna budowa nie może odbyć się bez dokładnego pomiaru powierzchni terenu oraz jego wysokości. Między innymi to jest właśnie zadaniem geodety, dlatego ważne jest, aby uczestniczył on w realizacji inwestycji budowlanej, jeszcze nim architekt rozpocznie pracę nad projektem. Warto zaangażować go jeszcze przed kupnem wybranej działki, w momencie, gdy chcemy wskazać jej granice.

Przed rozpoczęciem budowy

Pierwszym zadaniem, jakie wykonać musi geodeta, będzie wyznaczenie granic działki. Jest to krok konieczny do rozpoczęcia budowy, która odbywać się musi na ogrodzonym terenie. Będzie to też konieczne w przypadku podziału nieruchomości – to geodeta powinien zająć się jego wytyczeniem. To kwestia kluczowa dla realizacji inwestycji, zatem powinniśmy wybrać geodetę, który ma doświadczenie w branży. Od prawie dziesięciu lat Adam Bednarz świadczy usługi geodezyjne i kartograficzne. Jego firma zlokalizowana jest w Brzegu, ale działa na terenie całego województwa opolskiego.

Pomiary geodezyjne wykonane muszą zostać, zanim do pracy przystąpi architekt. Geodeta musi stworzyć mapę do celów projektowych, która posłuży architektowi do wykonania projektu i zlokalizowania go na działce. Mapa do celów projektowych zawiera te same treści co mapa zasadnicza wraz z granicami własności działek, a ponadto też opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie dróg, ulic – jeśli te zostały ustalone w planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Na mapie tej znaleźć się musi również usytuowanie zieleni wysokiej, wskazane być muszą przy tym pomniki przyrody oraz usytuowanie innych obiektów i szczegółów, jakie wskaże projektant. Na tej samej mapie architekt projektuje wszelkie przyłącza.

To już dwa zadania geodety przed właściwą realizacją inwestycji. Trzecim będzie tyczenie budynków, a więc wyznaczenie, gdzie na działce będzie się on znajdował. Tym zająć się możemy jednak dopiero wtedy, gdy otrzymamy pozwolenie na budowę i możemy przystąpić do pracy. Tyczenie urządzeń podziemnych i sieci uzbrojenia terenu także leży w zakresie działań geodety. Musi on wskazać ich dokładny przebieg na podstawie projektu.

Ze względu na bliską współpracę między projektantem budynku a geodetą, warto zdecydować się na firmę geodezyjną, która prowadzi własne biuro projektowe. Nie tylko usprawnia to przebieg realizacji inwestycji, ale też gwarantuje pełną zgodność wszystkich ustaleń oraz dokumentacji.

Po zakończeniu budowy

Praca geodety nie kończy się wraz z wytyczeniem budynku i przyłączy w terenie. Musi on wykonać również pomiar powykonawczy przyłączy oraz mapę powykonawczą. Stanowi to warunek odbioru budynku, a później dopuszczenia go do użytkowania.

Pamiętajmy też, że mapa do celów projektowych i mapa powykonawcza to nie to samo. Pierwsza przedstawia działkę przed budową, druga – po zrealizowaniu inwestycji. Pomiar powykonawczy budynku pozwala nanieść go na państwowe mapy. Często wtedy też pojawia się konieczność zmiany użytku gruntowego działki, co musimy zgłosić w odpowiednim starostwie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz